PANÁD

Ryba KARAS – proč je křivá?

Mám v jezírku několik roků KARASy, cca 25 cm délky. Jeden z nich je stále, už několik týdnů křivý cca 20stupnů, jako by byl v zadní částu zboku násilně přeražen tyčí. Mechanické porušení však vylučuji. Chová se celkem normálně.
Děkuji
Doplňuji:
Děkuji za racionální a fundované odezvy všem pisatelům.

Nemohu se ubránit konstatování, že:

.....nemáme blbý národ.......

(bohužel máme blbé vedení......)

Nejlepší odpověď
beer

Lidově se tomu říká křivice a jedná se většinou o dědičnou chybu ve stavbě kostry. Znám rybníky, které byly takto postiženými karasy úplně zapleveleny a proto bych raději takovou rybu z chovu odstranil.

Více o nemocech kaprovitých ryb ve zdroji, vyjímám:
„Úchylky v stavbě a vývinu kostry způsobují různá zkroucení páteře (lordosis, skoliosis, kyfosis a jejich kombinace), skřelí, hlavových kostí, prodloužení nebo zkrácení čelisti, tak zvané mopslovité hlavy kaprů i jiných ryb /Tab. 17). Také rachitické změny jsou někdy původcem podobných změn, které však nepůsobí rybám vážné potíže, jsou-li mírnějších rozměrů. Zpomalují poněkud jenom růst, poněvadž souvisí se sníženími možnostmi pohybovými, potřebnými při vyhledávání a uchvacování potravy.“

Zdroj: http://ceskery­by.info/druhy-nasich-ryb/kapr-obecny/

Další odpovědi
anonym

Jaké jsou další příznaky? – zbarvení, tvar ploutví, žere/nežere…
Může jít o chorobu či parazita (např. hlístice)…

Drap

To co popisuješ vypadá skutečně jako následek nějakého poranění. Mohlo ho způsobit i nějaké zvíře.