Miroslavst

Rukojmí podle vzoru stavení

Pokaždé když se ve sdělovacích prostředcích mluví o tom, že někde vzali rukojmí, tak mi vstávají vlasy na hlavě, když poté řeknou, že třeba pět rukojmíCH bylo …
Slovo rukojmí je přeci podle vzoru stavení. Tudíž pět rukojmí (stavení) bylo osvobozeno je správně a ne pět (staveníCH) rukojmíCH bylo osvobozeno.
Někdo však oponuje tím, že lze použít vzor příručí, průvodčí a zde již např. zmiňovaných pět průvodčích lze použít.
Jak to tedy je?

Nejlepší odpověď
annas

Podstatné jméno rukojmí je rodu středního (to rukojmí – pak vzor stavení), nebo rodu mužského (ten rukojmí – skloňuje se pak jako měkké přídavné jméno jarní, tedy správně pět rukojmích, stejně jako pět jarních.
Příručí a průvodčí se skloňují jako měkká přídavná jména, protože jsou jen rodu mužského nebo ženského, ne středního (ten nebo ta příručí, průvodčí).

Další odpovědi
LuciJe

Slovo rukojmí lze skutečně zařadít jako podstatné jméno rodu středního i mužského. Pro doplnění posílám odkaz na wiki slovník.

Zdroj: http://cs.wik­tionary.org/wi­ki/rukojm%C3%AD