Ručitel má nárok na plnění od dlužníka ze zákona,pokud za něj splní závazek.Mám jít jako ručitel sepsat vše s právníkem?

Chci tomu ženatému synovi pomoct,ale být i chráněna,vzhledem k mému věku-53let,když tu půjčku si berou na 20let.Moc se v tom ručitelství nevyznám,mám jít prosím za právníkem a s ním vše sepsat dřív,než synovi tu půjčku podepíši,nebo to můžu já dořešit dodatečně až po podepsání?

Nejlepší odpověď
mosoj

Nárok na plnění od dlužníka sice máte, ale z čeho vám to dá když nebude platit ať už z jakýchkoliv důvodů.
Pokud nebude platit, banka to bude vymáhat od Vás jako ručitele. Klidně vám sebere i byt a prodá ho. A když to syn nezaplatí bance proč by to platil vám ? Banka ty peníze z někoho dostane, ale pokud by k tomuto došlo vy těžko.

Vážená Jambalayao. Ničím vás nekrmím a co máte doma mě nezajímá.
Tazatelka se ptá na možné dopady vyplývající z ručitelství.
O tom jestli bude důvěřovat a ponese ta rizika nebo ne, si musí rozhodnout jedině ona sama. A ta rizika tam bez diskuse jsou.
Zodpovědný člověk musí mít připraven scénář pro všechny případy, ale jak je vidět z případů uváděných v médiích a z vaší reakce,
většina lidí na to nemyslí.Potom je již pozdě. On jinak dopadne člověk který ten dluh je schopen uhradit a jinak ten co ho uhradit schopen není.

Ony ty vztahy v rodině bývají někdy horší než s cizímim ale nejde jenom o vztahy.

Další odpovědi
atriplex

Naprosto souhlasím s Miroslavst a mosojem. Je třeba být ostražitý.

Docela mne překvapuje, že syn žádá takovou pomoc od rodičů. Osobně si nedovedu představit, že bych chtěl po rodičích, aby mi dělali věřitele. Ale to je jen na vás.

A ještě jedna poznámka. Ze své práce znám desítky případů, kdy rodiče žalují děti a děti zase rodiče. Půjčky jsou dlouholeté záležitosti, mnohdy se změní „konstalace hvězd“ a problém je na světě…

Miroslavst

Pokud jdete ručit a to již komukoli, v případě, že dlužník neuhradí dluh, je na místo dlužníka postaven ručitel. To zřejmě chápete. Ze zákona máte v tomto případě možnost žádat po dlužníkovi vše co jste za něj z titulu ručení plnila. to snad také chápete.
Není třeba žádného právníka na sepsání před poskytnutím svého ručitelského závazku.
V případě, že by se náhodou vaše vztahy někdy v budoucnu natolik přiostřily, zřejmě byste neměla sebemenší důvod s tím, abyste podala na dlužníka (tedy proti synovi i jeho manželce) žalobu.
Ovšem je zde jeden zádrhel, který nevyřeší ani právník dnes ani potom. Pokud nebude dlužník platit z důvodu, že nemá z čeho, nebude moci platit ani vám. Případná exekuce jeho majetku sice něco vyřeší, ale nic není, ani čert nebere.
Je možné, že v budoucnu se „poškorpíte“ natolik, že vy půjdete přes mrtvoly, ale doufám, že se to nestane. V tom případě si myslím, že není třeba žádného právníka, jelikož zrnko pochybnosti byste dala svému synovi již nyní. Prostě taková nedůvěra, ikdyž opodstatněná se v rodině těžko stráví.
Doufám, že jste pochopila smysl mé rady.

Jambalaya

Vážená pisatelko, chlapi mají o přírody rádi katastrofické scénáře, a rádi nás s nimi krmí, znám to z domova 🙂.
Jenomže my maminy, jsme tady od toho, abychom synkům i dcerám pomáhaly a proto jim pomáháme a máme je rády, jsou to zkrátka naše děti a uděláme pro ně maximum.
Teda pánové, žaloba na syna, exekuce na dům, che, jděte s těmi kecy do háje, když se budu řídit vašimi předvahami, nevystrčím nos z baráku v obavě, že mne sežere dinosaurus!

Doplňuji:
Pokud máte se synem a snachou dlouhodobě dobré vztahy, není proč váhat, jestli máte problémy, nedělejte to. Tak bych to viděla já.

Ještě jeden doplněk. Nevím, co to je za úvěr, ale 300 tis. je hrozně málo. Při úroku 10% p.a. mi vychází, že zaplatí za 20 let 100% částky navíc. Ale i tak 1 splátka vychází na cca Kč 2.500,–- měsíčně, to zase není taková tragédie, aby na to neměli.