---

Rozžhavenou mosaznou kuličku o hm. 70 g vložíme do 400g vody s teplotou 293K. Voda se tím ohřeje na teplotu 311K.*

*Jaká byla teplota kulicky pred vlozenim do vody?Merna tepelna kapacita mosazi je 386 Jkg−1K−1

Nejlepší odpověď
quentos

příklad na kalorimetrickou rovnici. Budeme dosazovat do jejího vzorce

c1m1(t − t1) = c2m2(t2 – t), kde v tomto případě:

c1 – měrná tepelná kapacita vody;
m1 – hmotnost vody
t1 – počáteční teplota vody
t – výsledná teplota vody

c2 – měrná tepelná kapacita mosazi
m2 – hmotnost kuličky
t2 – naše neznámá.

Jestli jsem proměnné v závorkách v rovnici v předchozím případě obrátil, tak je to jedno, protože podstatný je rozdíl teplot (jeho absolutní hodnota).

Více o kalorimetrické rovnici viz v odkaze.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ka­lorimetrick%C3%A1_rov­nice