loosi

Vyměnili by jste v bytě 2+kk, cihla, elektrické rozvody hliník za měď?

Vyměnili by jste v bytě 2+kk, cihla, elektrické rozvody hliník za měď? Bude se částečně rekonstruovatt, tak jestli to udělat při jednom… dík

Nejlepší odpověď
gecco

Pokud budeš do elektroinstalace ´šahat´, musí být nová v mědi – hliník (do 16 mm2) se už používat nesmí.
Pokud rekonstrukci elektrorozvodů dělat nemusíš, je to na tobě. Otázkou je taky, co vlastně hodláš rekontruovat (pokud budeš, např., otloukat omítky, byla by škoda nechat rozvody staré; pokud hodláš jen, třeba, oškrábat staré malby a vymalovat znovu – ?).
😉
Osobně – pokud bych měl na rekonstrukci peníze, bych udělal celé elektro nové – je to při ´jednom nepořádku´ a měď je měď…

Další odpovědi
Funna

záleží, jak moc jsou ty rozvody staré…pokud ti nezáleží na tom, že utratíš, tak rozhodně…měděné dráty se používají o „stupeň“ tenší (místo 2,5mm hliníku, 1,5mm měď), lépe se s nimi pracuje (ale to ty asi nedoceníš), ale hlavně měděné „nesedají“. tj. nesploštují se sami postupným tlakem pod šroubky na kontaktech, takže požár kvůli přeskoku jiskry je eliminován…

zjentek

no jasně, v cihle to máš brnkačku, vyfrézuješ drážky a hotovo. Kejbl tě stojí 15–20kč metr a alespoň do toho uvidíš, jestli se ti někde neškvařej starý krabičky. Něco jinýho je dřevostavba, to jsem řešil nedávno na ostravsku ..na 50m2 bylo třeba 300m kabelu, stavba je jako ementál a „roboty jak cyp“.
Pokud se pustíš do rekonstrukce posvěcený kulatým razítkem revizáka, tak se ti to prodraží na proudovejch chráničích a jinejch rozmarech, které jsou dnes už nutností ..ale zase se to hodí a to nejen pro pojišťovnu

Emefej

Pokud už to bude rozbourané, tak bych toho využil k rekonstrukci rozvodů. Vhodnější příležitost nenajdeš.