Wareg

Rozvod – dítě, hypotéka? Jak na to?

Dobrý den, rád bych se zeptal zkušenějších na několik otázek. S manželkou jsme spolu necelých 5 let, z toho 3 jako manželé, máme 1 dítě (15 měsíců). Dospěli jsme k závěru, že už spolu nemůžeme dál a je to definitivní. Naše společné bydlení se stává peklem, cítíme oba, že musíme od sebe. Předběžně jsme se domluvili na tom, že si nebudeme při rozvodu dělat jakékoliv problémy a půjdeme tou nejjednodušší cestou. Tzn., ona si nechá dítě v péči a já jej budu moct vídat, kdy budu chtít, resp. kdy se na tom domluvíme. Je možné to takto podat u soudu nebo to musí soud striktně stanovit?

Máme byt na hypotéku, koupený do společného jmění manželů. Ona v něm zůstat nechce a já sám hypotéku + náklady na živobytí neutáhnu. Pokud se jej rozhodneme prodat (pořizovací cena 1 500 000 Kč, hypotéka na 1 500 000, splácíme teprve 1 rok, předpokládaná vrácená částka 2 400 000 Kč). Když ten byt prodáme za cca 1 200 000 Kč, budeme bance stále dlužit zbývajících 1,2 mil. Kč do té částky 2,4 mil. Kč nebo se díky např. mimořádné splátce ty úroky mohou snížit, čímž se sníží i finální částka?

Nejlepší odpověď
anonym

V první otázce (péče o dítě) je pro soud směrodatná Vaše dohoda. Nejlépe bude sepsat ji a soudu předložit jako přílohu k podání žádosti o rozvod. Abyste neopomněli důležité součásti dohody, doporučila bych Vám obrátit se na sociálku, oddělení péče o dítě a poradit se přímo tam. Pokud si s manželkou lezete na nervy, tak nevěřte tomu, že co platí dnes, nemusí platit i zítra. Vše si řádně sepište, stanovte pravidla a ta potom dodržujte.
Pokud jde o majetek, platí, že co jste během manželství získali (dluhy i majetek), to se při rozvodu dělí napůl.
Hypotéka je nešťastná záležitost, protože skutečně dopadnete nejspíš tak, že se po tak krátké době splácení dostanete do hlubokého mínusu. Optimální by bylo najít zájemce o byt, který by musel koupi řešit rovněž hypotékou a „prodat“ mu byt i s dluhem. To neznamená, že byste na tom vydělali, ale nemusel by pro Vás být prodej bytu korunován tak vysokým debetem. Je ovšem otázkou, jak se na tento problém bude dívat banka. Pokud se nedomluvíte po dobrém, tak může banka žádat jednorázové vyrovnání dluhu a asi chápete, co by to v tom případě znamenalo. Proto doporučuji si vše důkladně rozmyslet. Do banky zajít s nějakým návrhem a vyžádat si její stanovisko. Snažit se věc řešit, dělat vše pro to, abyste se domluvili a aby situace byla schůdná a únosná pro obě strany.
Pokud jde o mimořádnou splátku, tak ujednání o této možnosti máte určitě ve smlouvě. U některých půjček je mimořádná splátka zpoplatněna a banka trvá na úhradě úroků, jinde je to o tom, že za dřívější splacení velké části dluhu Vám banka upraví podmínky a úroky sníží. Záleží to ale skutečně na znění smlouvy, kterou jste uzavřeli. Pokud tuto informaci ze smlouvy nevyčtete, informujte se přímo v bance, která Vám hypotéku poskytla.

Další odpovědi
anonym

K tomu co doporučuje ocko, bych dodal jediné.
Jedná se o rozvod dohodou, jíř soud pouze posoudí a schvaluje.
Ve vašem případě by měl postačovat společný právní zástupce, jemuž byste se stejně nevyhnuli a ten už vám postupy, náležitosti i mechanizmy promtně a profesionálně vysvětlí.
P.S.

  1. Pokud jsi v manželství vystupoval stejně klamavě jako tady (mužský nick a rod ve vyjadřování se ženským avatarem), je s podivem, že vám to nekrachlo už dávno.
  2. Jestliže se buduje vztah na vratkých základech, je holý nerozum bezhlavě skočit do hypotéky na 20–30 let.

Detaily viz v odkazu:

Zdroj: http://www.bez­platnapravnipo­radna.cz/onli­ne-zdarma/majetek-pri-rozvodu.html (28 str.)

anonym

  1. Pokud jsi v manželství vystupoval stejně klamavě jako tady (mužský nick a rod ve vyjadřování se ženským avatarem), je s podivem, že vám to nekrachlo už dávno.
  2. Jestliže se buduje vztah na vratkých základech, je holý nerozum bezhlavě skočit do hypotéky na 20–30 let.