Rozvod a vypořádání majetku

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Moje švagrová má dvě nezletilé děti, manžel je neustále pryč a nefunguje u nic už vůbec nic a chtěla by se rozvést. Má ale velký strach o vypořádání majetku, že manžel bude dělat problémy. Oba vlastní dům na hypotéku. Chci se zeptat, musí jim manžel poskytnout bydlení, když prodají dům a oni zůstanou jakoby na dlažbě? On je ten typ, kterému to bude jedno, že nemají kam jít i starost o děti pro něj nebude blízká. Ona bude sama na dvě děti a bez bydlení. Někde jsem slyšela, že se zákona by jim měl opatřit bydlení, tak se raději ptám. Děkuji.

Nejlepší odpověď
kropitko

Oba vlastní dům na hypotéku......tak se jedná asi o dům obou?!

Další odpovědi
standa

Pokud oba manželé dům koupili (pro tuto chvíli je jedno, zda na úvěr…) během trvání manželství, tak dům spadá do SJM.

Společné jmění exmanželů může být vypořádáno:

  1. dohodou, nebo
  2. na návrh kteréhokoli z exmanželů pak bude rozhodovat soud.

Dlužno podotknout, že po rozvodu se v případě domu změní SJM na „podílové spoluvlastníctví“ se všemi výhodami a nevýhodami z toho plynoucími:

  • dům může být prodán (spolu s hypotékou) jen se souhlasem obou
  • pokud se nedohodnou, tak všichni v domě bydlí i nadále a podílejí se společně na ´správě domu´
  • pokud takovéto soužití nebude prakticky možné a nedojde k dohodě o vypořádání majetku a poměrů bydlení, tak musí např. švagrová napsat soudu NÁVRH, jak si ona představuje budoucí bydlení a vypořádání majetku…, možnosti jsou různé a soud bude nejspíš přihlížet k oprávněným zájmům dětí, tak bude mít tendenci rozhodnout ve prospěch švagrové, které přiřkne právo dům užívat a manžela majetkově vypořádat.

Problematika konkrétního vypořádání je složitější a bez znalosti dalších parametrů (velikost hypotéky, délka dosavadního a budoucího splácení, tržní cena domu, možnosti švagrové převzít celou hypotéku na sebe a dosadní splátky exmanželovi vypořádat, atd. atd.) nelze konkrétně radit.