annas

Rozumíte rčením a úslovím, která se stala součástí běžné mluvy?

1. Lukulské hody, 2. Desátá múza, 3. Hermeticky uzavřeno, 4. Mezi Skyllou a Charybdou, 5. Grázl jeden, 6. Panický strach, 7. Potěmkinovy vesnice, 8. Třetímu smrt, 9. Pyramidální hloupost, 10. Potřebovat norimberský trychtýř

Některá z těchto tvrzení mají svůj původ v bájích a pověstech, jiná mají skutečný historický základ.

Doplňuji:
Zapomněla jsem napsat, pokud ano, dopište stručně jejich význam.

Nejlepší odpověď
1popelka1

  1. Lukulské hody – velmi honosné stravování
  2. Desátá múza – je Sapfo (lesbická básnířka), že by něco s lesbickou láskou?
  3. Hermeticky uzavřeno – jako Luss, neprodyšně uzavřeno, ale myslím, že hermetický znamená taky tajemný…
  4. Mezi Skyllou a Charybdou – nevím přesně – mezi lepším a horším zlem
  5. Grázl jeden – jak už psala Luss
  6. Panický strach – hrozný strach
  7. Potěmkinovy vesnice – snaha vylepšit něco, přikrášlit
  8. Třetímu smrt – netuším – dva se podělí, třetí má smůlu?
  9. Pyramidální hloupost – tuplovaná, velká hloupost (stavět pyramidu pro jednoho)
  10. Potřebovat norimberský trychtýř – znamená, že potřebuji, aby mi vědomosti natekly samy do hlavy, aniž bych se snažila

Další odpovědi
vagra

Nezbývá mi,než dámy doplnit,ony by si nakonec vzpoměly:
5-podle loupežníka J.Grassla/Grázla/
8-ve válce bylo pravidlo,neod­palovat si cigarety v noci-obyčejně toho třetího, zastřelil odstřelovač
10-trychtýř,kterým by se do hlavy nalévaly vědomosti-bez učení
Jinak dobrý!

ReHu

4. – Z řeckých bájí a pověstí.
Byly to 2 skály v moři, které se k sobě v pravidelných intervalech přibližovaly a hrdinný mořeplavec, aby měl jistotu, že stihne proplout, vypustil holubici, aby proletěla. Ta to stihla, jen jí skály přiskříply a vytrhly pírko z ocásku. Loď následně také proplula, měla trochu požkozenou záď.
Až si vzpomenu na jméno pořeplavce, doplním.
Souhlasím s Luss i v ostatních bodech.

Luss

  1. Lukulske hody – stravovat se luxusne, honosne
  2. Vim, ze desata muza byla Sapfo, ale jako slovni obrat to neznam
  3. Hermeticky uzavreno – neprodysne uzavreno
  4. Zase hadam, byt uprostred neceho velmi neprijemneho – neco jako mezi mlynskymi kameny (?)
  5. vyznam slova grazl je jasny, ale z ceho to vzniklo a proc se rika „grazl jeden“ nevim
  6. Neovladatelna hruza, strach
  7. Neco prikrasleneho jenom pro efekt.
  8. nevim
  9. asi neskonala hloupst, velka… /nevim/
  10. mozna kdyz nekomu nejde neco do hlavy, vedomosti, informace, tak se rekne, ze by potreboval norimbresky trychtyr. take hadam.

jsem zvedava, az to annas vsechno popise. :)

anonym

Annas,premyslim usilovne ale snad krom 5.6.a 7.vcetne 9.,vedle.Asi to je bourkou,ne nevim fakt?

1popelka1

Annas, děkuji za odpovědi, než jsem odeslala svůj příspěvěk, napsala jste…

1popelka1

Vagro, já 10) uvedla 🙂 Na ostatní bych si nevzpomněla, protože znám jenom Nikolu Šuhaje a cigarety nekouřím 🙂 Teď trochu vážně, z čeho jsou 5) a 8) odvozena netuším.
Rčení 8) slyším dokonce poprvé, ale taky nemůžu vědět všechno….

Takže ANNAS, jak je to správně ??? Zejména 2), 4) a 8) mě zajímá, ostatní jsou mi přinejmenším vzdáleně známé.

vagra

Popelko-asi jsem to přehlédl-omlouvám se.Sorry,jak říkáme my Slezané. :D

annas

  1. Lukulské hody – nákladná, přepychová, bohatá hostina – Řím
  2. Desátá múza – symbol uměleckého, zvl. básnického nadání (Sapfó) – Řecko
  3. Hermeticky uzavřeno – to, co je přístupné jen malému okruhu zasvěcených a pro ostatní uzavřené – Egypt – Řecko
  4. Mezi Skylou a Charybdou – být v situaci, z níž není možnou uniknout jednomu nebo druhému zlu, tj. přijít z bláta do louže – Řecko
  5. Panický strach – náhlé, většinou neodůvodněné zděšení a zmatek (panika) – Řecko
  6. Grázl jeden – uličník, darebák, skutečná postava u nás (18. a 19. st.)
  7. Potěmkinovy vesnice – zastírání skutečnosti – skutečnost – Rusko (18. st.)
  8. Třetímu smrt – pověrčivé heslo kuřáků, podle něhož si mohou jednou zápalkou připálit nejvíce dva – skutečnost – Jižní Afrika (17. st.), ale souvisí s búrsko-anglickou válkou (1899 – 1902) a později i s každou jinou válkou. Po Búrech zůstal název burské oříšky a búr (pětikoruna ve zlodějské hantýrce).
  9. Pyramidální hloupost – neuvěřitelná, neskuečně veliká, do „nebes sahající hloupost“ – Egypt
  10. Potřebovat norimberský trychtýř – vtlouci, „nalít“ někomu vědomosti do hlavy – Německo (17. st.)

Jsem ráda, že jste reagovali. Já sama jsem neznala 4. a 8.

Komu dát bod? Luss byla první.

Přidám další, pokud máte zájem.

Nevýhoda u diskuze je ta, že nevidím celý text před sebou. Snad jsem pozornější než včera.