TomDG

Rozumí Vietnamci Číňanům?

Dobrý den, mám takovou zvláštní otázku. Rozumí Vietnamci Číňanům třeba něco jako my Rusům?

Nejlepší odpověď
annas

Nerozumí si, protože čínština a vietnamština patří do jiné jazykové rodiny, i kdy vietnamština má podobně jako čínština různé tóny, ale slova jsou jednoslabičná. Ani původní slova nemají nic s čínštinou společného, i když později byla některá slova do vietnamština převzatá. Rozdíl je iv písmu – vietnamština – latinka, čínština – znaky.

Viletnamština patří do jazykové rotindy austroasijské, čínština do čínsko-tibetské.

I když Vietnamci žili v čínské říši, byli nuceni emigrovat. Jsou míšenci původních obyvatel australo-melaneského původu žijící kolem Rudé řeky a asiatických lidí, kteří přišli do této oblasti z Číny.
-
My s Rusy si rozumíme víc, především v základní slovní zásobě, protože jde o slovanský jazyk, který má základ v praslovanštině. . Patříme tedy do stejné jazykové rodiny, Rusové do východní větve, my do západní. Lišíme se pravopisem a některými hlásikovými úpravami, v češtině byly jery, zůstaly v ruštině, nebo přídavná jména – koncovka -aja – dobraja – byla i v češtině atd.

Např. delat', pisať, čitať, zima ,čelověk atd.

Další odpovědi
gecco

Ty rozumíš Rusům???
Já tedy ne! – leda, leda by ti Rusové hovořili česky…!
😁

Minas

Myslím že ne, ale možná se i mýlím, ale znám vietnamku a když to porovným s čínštinou, je to opravu jiné, i písmo, určitě něco podobného mají, ale moc ne. Zkus to zistit officiálně a zeptej se nějakýho vietnamce ve večerce, hodně štestí. Pak napiš jak to dopadlo, mě by to zajímalo.

lexx

Ne. Ty rozumíš Maďarům ?
Rusky slovem i písmem u nás znají leda starší ročníky, byl to povinný jazyk od ZŠ až po VŠ, dneska se často obchodníkům hodí.

isteron

Ja si myslím, že sa dosť nenávidia. Keď som niečo vysvetľoval jednému Vietnamcovi, napísal som mu adresu na papier čínskym perom. Keď ho zbadal, tak uskočil, ako keby som mal v ruke jedovatého hada.

bolak

To že vypadají stejně ještě neznamená že si rozuměj.