annas

Rozsvítila jsem a praskla žárovka. Co způsobilo její prasknutí?

Nejlepší odpověď
dědapetr

Proč praskají žárovky při zapnutí

Při zapnutí žárovky je její vlákno vystaveno trojí zátěži.

Odpor kovového vlákna stoupá s jeho teplotou. Při zapnutí je jeho dopor na méně než desetinové úrovni obvyklého pracovního odporu, proto je vlákno zatíženo více než desetinásobkem normálního proudu. Velmi rychle se tak zahřeje a dochází k tepelnému zatížení.
Pokud je některá část vlákna tenší než zbytek, dochází k jejímu ještě rychlejšímu zahřívání. Její odpor na jednotku délky bude vyšší než na zbytku vlákna, bude zde tedy generováno více tepla a tepelné zatížení se ještě zvýší.

Kromě těchto faktorů je vlákno svinuto do cívky, která působí jako elektromagnet. Vzhledem k tomuto magnetismu každý závot vlákna odklání další sousední závit tak, že vstupní proud působí na jemné a tenké vlákno i mechanickým zatížením.

Není tedy divu, že těžce zkoušené vlákno při stisknutí vypínače povolí.

Zdroj: http://zajima­vost.webnode.cz/new­s/proc-praskaji-zarovky-pri-zapnuti/

Další odpovědi
SajmonModer

Elektrický náboj nebo tak nějak :D

vagra

Elektrický proud, který prochází vláknem žárovky v okamžiku rozsvícení, je asi patnáctinásobně vyšší než při běžném provozu. Je to tím, že kov vlákna klade při nízké teplotě proudu nejnižší odpor. Na svícení se přitom přeměňuje jen deset procent energie. Zbytek se mění na teplo, jehož účinkem se vlákno postupně vypařuje a ztenčuje. Když pak jednoho dne otočíme vypínačem, oslabené vlákno nevydrží přehřátí způsobené okamžitým náporem proudu a praskne.

Zdroj: Raders Digest