Michal_

Rozšíriť predmet podnikania z dôvodu príležitostných školení?

Zdravím, mám živnosť 62. kresličské práce a mám v úmysle lektorovať drobné školenia so ziskom asi 800 kč tak raz za mesiac. Má zmysel kvôli tomu rozširovať predmet podnikania (napr o 72.)?
Prípadne ako to inak riešiť aj v náväznosti na daňovú optimalizáciu?
Školenia sú pre SROčku platiacu dane.

Odpovědi
McArthur

Protože to bude pravidelná činnost, je lepší si živnost rozšířit o další předmět podnikání, aby na Vás z úřadů nemohli pro nedovolené podnikání.

Z hlediska daní je to jedno. Vy vystavíte fakturu, oni ji zaplatí. Vy si to dáte do výnosů v každém případě (s i bez živnostenského oprávnění) a oni do nákladů, pokud to souvisí s jejich předmětem podnikání (bez ohledu na to, zda-li máte nebo nemáte další živnostenský list).