Janec

Rozleptá hydroxid sodný sklo?

Podle mě ano, oxid křemičitý ve skle se sloučí s NaOH za vzniku vody a křemičitanu sodného, ale spousta lidí tady píše že ne, takže se pletu?(neříkám že je ta reakce rychlá, ale i když pomalu, tak probíhá)
Ten oděrek je opravdu malý, a už měsíce je stejný. A stým laboratorním sklem jsem si všiml. Reagoval by ale taky s borosilikátovým?

Nejlepší odpověď
cochee

NaOH dlouhodobě narušuje povrch skla. Viz též úvod geccovy odpovědi a dále, zeptej se chemiků na to, jak vypadá laboratorní sklo, používané k vaření zásaditých sodných roztoků – je úplně neprůhledné. Ale je to rozhodně pomalejší proces nežli třeba působení fluorovodíku/ky­seliny fluorovodíkové.

Další odpovědi
gecco

Ale jo, naleptá…
Proto se taky nesmí skladovat v prachovnicích – už bys tu sklenici nikdy neotevřel…
😉
_____________­_______________________
Jo – ale pokud jde o to akvárko, nepomůže to…
Musel bys celé akvárko v temperovací peci nahřát a opět pomalu vychladnout, aby se sklo zbavilo vnitřního pnutí (případně) způsobeného vrypem – pokud nejde vyměnit samotné sklo, vyměň akvárko, tohle může prasknout kdykoli (ale taky nemusí)…
😉

Zdroj: _

Lamalam

Dlouhodobým působením NaOH se povrch skla postupně pomalu narušuje. U hydroxidu draselného je to patrnější, laboratorní nádobí ve kterém se pracuje pouze s KOH se časem zakalí. V tavenině NaOH nebo KOH se sklo rozpouští velice ochotně už při 800°C.

Skleněné zábrusy opravdu zarůstají, ale tam bych to přičítala spíš působení alkalických uhličitanů, které vznikají reakcí hydroxidu se vzdušným CO2.

Emefej

Dlouhodobým působením se povrch skla naleptává. Zajdi do libovolné laborky a nech si ukázat sklo.

lexx

nerozleptá…zeptej se učitele chemika, za tohle bych letěl od zkoušky až na dvůr

mosoj

Houby rozleptá. Roztoky NAOH se vaří a skladují v obyčejných železných nádobách. V případě potřeby z hlediska čistoty nerezových !!! Ne že by to sklo nevydrželo, ale louh sodný je velmi nebezpečná látka a sklo velmi křehké a rozbitné !!! Proto i pecičkový louh je v železných sudech nebo v plastu z bezpečnostních důvodů.
Chemické sklo SIMAX je čiré ani se běžně nebarví. Když nic nebylo po ruce klidně se v laboratoři do skla dal, že mowlo.

Koroze není leptání !
Na známky koroze by jsi si musel drahnou dobu počkat.

http://www.si­max.eu/cz/sek­ce/32-sklovina-simax.html

Mizí mně odpovědi, ale znovu mohu odpovídat. To je zase nějaká novinka.

gecco

Janec – taky může být podstatný tvar a rozsah oděrku – několik jemných škrábanců nemusí vadit, ale jeden hlubší může – koneckonců je na vrypu (a tím vzniklém pnutí) založeno řezání skla (diamantem, kolečkem…).
___
A důležité je i zatížení skla – velikost nádrže.
Zná pár dlouholetých akvaritů, kteří velké (hluboké) nádrže lepí zásadně z vrstveného skla.

gecco

Mosoji – asi jsem se potuloval po laboratořích jiného typu, NaOH jsem nikdy a nikde neviděl v prachovnici se zabroušenou zátkou – s jedinou výjimkou, ´u mne´ – já si to vyzkoušel (už si nepamatuju, za jak dlouho jsem to zkusil otevřít – a fakt to něšlo, po rozb;ití bylo viděl, že hrdlo a zátka jsou slité; bylo mi tak 11–12)…
😁
A mimochodem – pokud jde o bezpečnost – např. kyselina sírová se ve skleněných nádobách běžně skladuje, že, mosoji…
😁