Avatar uživatele
Janec

Rozleptá hydroxid sodný sklo?

Podle mě ano, oxid křemičitý ve skle se sloučí s NaOH za vzniku vody a křemičitanu sodného, ale spousta lidí tady píše že ne, takže se pletu?(neříkám že je ta reakce rychlá, ale i když pomalu, tak probíhá)
Ten oděrek je opravdu malý, a už měsíce je stejný. A stým laboratorním sklem jsem si všiml. Reagoval by ale taky s borosilikátovým?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: Janec

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? gecco před 3022 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
cochee

NaOH dlouhodobě narušuje povrch skla. Viz též úvod geccovy odpovědi a dále, zeptej se chemiků na to, jak vypadá laboratorní sklo, používané k vaření zásaditých sodných roztoků – je úplně neprůhledné. Ale je to rozhodně pomalejší proces nežli třeba působení fluorovodíku/ky­seliny fluorovodíkové.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
gecco

Ale jo, naleptá…
Proto se taky nesmí skladovat v prachovnicích – už bys tu sklenici nikdy neotevřel…
😉
_____________­_______________________
Jo – ale pokud jde o to akvárko, nepomůže to…
Musel bys celé akvárko v temperovací peci nahřát a opět pomalu vychladnout, aby se sklo zbavilo vnitřního pnutí (případně) způsobeného vrypem – pokud nejde vyměnit samotné sklo, vyměň akvárko, tohle může prasknout kdykoli (ale taky nemusí)…
😉

Zdroj: _

Upravil/a: gecco

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Lamalam

Dlouhodobým působením NaOH se povrch skla postupně pomalu narušuje. U hydroxidu draselného je to patrnější, laboratorní nádobí ve kterém se pracuje pouze s KOH se časem zakalí. V tavenině NaOH nebo KOH se sklo rozpouští velice ochotně už při 800°C.

Skleněné zábrusy opravdu zarůstají, ale tam bych to přičítala spíš působení alkalických uhličitanů, které vznikají reakcí hydroxidu se vzdušným CO2.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Emefej

Dlouhodobým působením se povrch skla naleptává. Zajdi do libovolné laborky a nech si ukázat sklo.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
lexx

nerozleptá…zeptej se učitele chemika, za tohle bych letěl od zkoušky až na dvůr

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mosoj

Houby rozleptá. Roztoky NAOH se vaří a skladují v obyčejných železných nádobách. V případě potřeby z hlediska čistoty nerezových !!! Ne že by to sklo nevydrželo, ale louh sodný je velmi nebezpečná látka a sklo velmi křehké a rozbitné !!! Proto i pecičkový louh je v železných sudech nebo v plastu z bezpečnostních důvodů.
Chemické sklo SIMAX je čiré ani se běžně nebarví. Když nic nebylo po ruce klidně se v laboratoři do skla dal, že mowlo.

Koroze není leptání !
Na známky koroze by jsi si musel drahnou dobu počkat.

http://www.si­max.eu/cz/sek­ce/32-sklovina-simax.html

Mizí mně odpovědi, ale znovu mohu odpovídat. To je zase nějaká novinka.

Upravil/a: mosoj

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
gecco

Janec – taky může být podstatný tvar a rozsah oděrku – několik jemných škrábanců nemusí vadit, ale jeden hlubší může – koneckonců je na vrypu (a tím vzniklém pnutí) založeno řezání skla (diamantem, kolečkem…).
___
A důležité je i zatížení skla – velikost nádrže.
Zná pár dlouholetých akvaritů, kteří velké (hluboké) nádrže lepí zásadně z vrstveného skla.

před 3021 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
gecco

Mosoji – asi jsem se potuloval po laboratořích jiného typu, NaOH jsem nikdy a nikde neviděl v prachovnici se zabroušenou zátkou – s jedinou výjimkou, ´u mne´ – já si to vyzkoušel (už si nepamatuju, za jak dlouho jsem to zkusil otevřít – a fakt to něšlo, po rozb;ití bylo viděl, že hrdlo a zátka jsou slité; bylo mi tak 11–12)…
😁
A mimochodem – pokud jde o bezpečnost – např. kyselina sírová se ve skleněných nádobách běžně skladuje, že, mosoji…
😁

před 3021 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek