Tenebris

Rozkládání na součin

Prosím, v učebnici jsem narazila na příklady, které jsem i po několikátém pokusu nedokázala správně vypočítat. Zadání je „Rozložte na součin“ a ve cvičení jsou například tento příklad: 30×z-6z+5×-1 . Díky za pomoc a odpovědi.

Nejlepší odpověď
anonym

Ale vždyť to je – opět, velmi jednoduché…
😉
Např. z levých dvou členů vytkneme společného dělitele (v tomto případě 6z), takto:
30×z-6z+5×-1 = 6z(5×-1)+(5×-1)
Rozumíš? OK… Takže dál:
6z(5×-1)+(5×-1) = 6z(5×-1)+1(5×-1) ___ jaký společný dělitel lze vytknout nyní?
Doplň namísto teček (pak to zkontrolujeme):
6z(5×-1)+1(5×-1) = ...... + (5×-1)
Doplňuji:
Mimochodem – to ´první´ vytknutí společného dělitele můžeš udělat i z prvního a třetího členu zleva, dojdeš k naprosto stejnému výsledku…
😉