Meri

Jek velký rozdíl mezi stroji na legpress – klasickým a kladkovým?

Jak velký rozdíl je mezi stroji na legpress? Jeden klasický a druhý s kladkou? Na kterém stroji je absolutní váha větší?

Nejlepší odpověď
Alesh

tak pokud je to přes kladku, tak to zvedáš kolmo k zemi, čili de facto to co naložíš to zvedáš + tření
u klasiky dojde k rozkladu sil, zase je tam to tření, ale nahoru vlastně zvedáš jen tu „složku kolmou k zemi“. Pak záleží na úhlu. Bude kolem 45° (sin alfa = 0,707106…), zvedáš tedy jen cca 70 % dané zátěže. Ale zkus si představit, že ten úhel bude 0° (sin alfa = 0), pak vlastně nezvedáš nic, jen musíš přetlačit tření anebo naopak 90°, kdy zas stejně jako v prvním případě bys zvedal celou zátěž (sin alfa = 1).

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Na­klon%C4%9Bn%C3%A1_ro­vina