Retko

Rozdil mezi URL a URN?

Nechci odkazy na nejaky wikipedie apod. ale laicky popis nekoho kdo presne vi rozdil. Tak abych pochopil. Treba i s prikladem.

Diky

Nejlepší odpověď
rynek878

URL:
popisuje konkrétní umístění daného cíle. Obsahuje veškeré informace potřebné pro jeho získání – jakou síťovou službu použít, na který server se obrátit a co po něm chtít. Jinými slovy URL identifikuje kde se dotyčný cíl nachází

URN:
je obecnějším konceptem. URN představuje jednoznačné jméno dotyčného zdroje, podle nějž by jej klient měl rozpoznat a obstarat si jej „někde v Internetu“. Z URL se klient dozví, co je dotyčný cíl zač.

Problém je, že k URN zatím nikdo nevymyslel vhodný mechanismus, jak cílový dokument najít a získat. V praxi to znamená, že URN zatím zůstává jen teoretickým konceptem a na stránkách se používají lokátory, čili URL.

zdroj:ze svých časopisů

Další odpovědi
anonym

a více informací zde http://www.nti­.tul.cz/~satra­pa/www/kurs/u­ri.html