Dark Legend

Rozdíl mezi technickým a praktickým typem

Ahoj, je v tom nějaký rozdíl a jestli jo jaký ?

Nejlepší odpověď
MK44

Stavět tato dvě slova takto vedle sebe není adekvátní, uměrné. Každé popisuje jinou stránku lidské povahy.

Technický nebo technicky orientovaný člověk je člověk, kterého zajímá, baví technika. Zajímá se o to, jak různá zařízení fungují, dobře se orientuje v technických výkresech, snadno chápe co, jak a proč je konstruováno a na jakých principech. Může se specializovat na stroje, motory, stavbu například mostů, nosných konstrukcí, jeřábů nebo na počítače. Rozumět počítačům zde nemyslím zajímat se o to, jak se hraje nějaká hra nebo kde najít hambaté stránky, ale zajímat se o to, jak funguje operační systém, co je to ovladač, řadič, zpracování dat nebo jak se dělí fyzický disk na disky logické a proč.

Jako praktického člověka označujeme takového, který umí dobře a rychle využívat znalostí k řešení reálných problémů a má se, jak se říká, k dílu. Opakem k praktickému člověku může být myšlen člověk zaměřený čistě teoreticky. Takový může mít rozsáhlé znalosti, široký přehled, dokáže radit, vytvářet strategie postupů, ale jejich vlastní provedení ve skutečných podmínkách nedokonalého světa musí vykonat někdo praktičtější.

V lidové řeči pak obrat „praktický člověk“ může znamenat jednoduše člověka šikovného, zručného nebo toho, kdo „si ví rady“ a nečeká, že problém za něj vyřeší někdo jiný.

Technik tedy může být jak více teoreticky tak více prakticky založený. A prakticky respektive teoreticky zaměřený člověk se může uplatnit, dle zájmu, jak v technice tak třeba v lékařství, chovatelství, vzdělávání nebo kulinářství apod.

Další odpovědi
Kelt

samozřejmě, je v tom rozdíl. Praktický člověk začne v dané situaci jednat, technický přemýšlet. Asi nejlépe se to dá vyjádřit touto krátkou bajkou.
Kočka přišla do lesa a potkala lišku. Liška se chlubila, jak si umí poradit ze psy, že zná 77 kliček a úskoků. Kočka řekla, že v případě nebezpečí, vyskočí na strom.
Liška se chlubila, jak je lepší. Přišli psy do lesa, kočka vyskočila na strom a psy za ní nemohli. Liška běhala, ale protože psi byli v přesile, tak jí nakonec roztrvali.
Kočka byla praktická, liška teoretická. Dá se to posat i jinak, ale snad to vystihuje podstatu otázky. Lepší než technický by bylo říci teoretický, protože takový člověk zná, všude byl, všechno zná. Například Brouk Pytlík – teoretický, nebo technický typ, a Ferda Mravenec – praktický, všechno uměl, udělal.