NellyP

Rozdíl mezi puntíčkářem a pečlivým člověkem?

Jaký byste řekli že je rozdíl mezi puntíčkářem a člověkem spolehlivým? Děkuji
Doplňuji:
Omlouvám se myslela jsem pečlivým*

Nejlepší odpověď
quentos

Puntíčkář není nic.
Puntičkář (s krátkým i) je sice taky pečlivý, ale přehnaně. Je to především o zdravé míře. Spolehliví jsou taky oba, ale puntičkář to opět přehání – všechno splní „do puntíku“ (odtud to pojmenování).

Další odpovědi
dejavu

Myslím, že hranice mezi pečlivým člověkem, puntičkářem a na konci obsedantně kompulsivním člověkem je velmi plynulá a závisí v míře konání a patrně i na úzkostnosti toho člověka.
Na kolik kdo rozeznává co jako podstatné a na kolik už jsou to pro něj nadbytečně zbytečné detaily, to je na míře posouzení daného člověka. Pokud mu to však zasahuje do života, brzdí ho to, zotročuje, až znemožňuje normální život, kdy se stává se otrokem různých rituálů, pak už nastupuje diagnoza OCD a psychiatrická léč­ba.

annas

Pečlivý podle SSC

1. vykonávající něco důkladně, svědomitě, projevující péči
pečlilvý student, pečlivý lékař
2. svědčící o důkladnosti, péči
pečlivé nastudování role, odměna za pečlivou práci

--
puntičkář – jedinec, který je nadměrně důsledný, trvá na tom, aby každá věc měla své místo, ,nedopustí se sebemenší chyby ( všechno jednání či konání má svůj řád. Má na sebe a své okolí velké požadavky.

Pečlivost je dobrá vlastnost, , ale puntčkářství často znepříjemňuje život nejen okolí, ale i puntičkáří. Ten se snaží tímto přístupem kompenzovat třeba nějaké své problémy, často ale dochází u něho k dušení poruše.

anonym

Puntičkář moc koření na co sáhne,pečlivý je spíš přemýšlející praktik.

zjentek

žádnej ..krom toho, že spolehlivej člověk kvůli těch svejch zásad na druhý lidi okolo nijak neřve ..z čehož vyplývá, že pečlivýmu člověku je možno lehce zničit zásady ..za což by vás třeba puntičkář, mírně řečeno, na místě rozdupal

marci1

Puntičkářství je lidská vlastnost, která se nedá změnit. Jelikož to se vším přehání, mívá často problémy s ostatními lidmi, někdy je to dokonce příznak duševní choroby ( hrníčky musí být oušky dopředu, koření má sestavené podle abecedy, tužky na stole musí být přesně seřazeny ap. ).
Pečlivý člověk je svědomitý, odpovědný, snaží se o to, aby vše bylo přesně tak, jak to má být ( pracovní úkoly, domácí práce, uklizený byt ap. ). 🙂