rousinka

rozdil mezi nadaci a nadacnim fondem?

nevite, jaky je rozdil mezi nadaci a nadacnim fondem?

Nejlepší odpověď
annas

Nadace versus nadační fond

Nadační fond i nadace jsou rovnocenné subjekty. V obou případech se jedná o účelové sdružení majetku, který je určen k dosahování obecně prospěšných cílů. Nadace i nadační fond jsou právnickými osobami se všemi důsledky z právní subjektivity plynoucími. Postavení dárců a sponzorů je u nadace i nadačního fondu totožné.

Nadační fond na rozdíl od nadace nemusí registrovat nadační jmění, z něhož by používal pouze výnosy, ale k dosahování účelu, pro který byl zřízen, používá veškerý svůj majetek. I při založení nadačního fondu však musí být vložen zřizovatelem určitý majetkový vklad, který je rovněž zapsán v rejstříku nadací a nadačních fondů (dále jen „rejstřík“).

Nadace má oproti nadačnímu fondu dvě zákonem zaručené „výhody“. První je osvobození výnosů nadačního jmění zapsaného v nadačním rejstříku od daně z příjmů. Druhou je právo nadace podílet se na podnikání akciových společností. Vedle těchto výhod zákon stanoví pro nadace přísnější režim v ekonomické oblasti. Nadace vždy vede podvojné účetnictví bez ohledu na výši příjmů a majetku a vždy musí mít roční účetní závěrku ověřenou auditorem.

Zdroj: http://www.ic­m.cz/nadace-a-nadacni-fondy

Další odpovědi
panenka

NADACE-majetek trvale věnovaný na obecně užitečný účel jedná se zde o neziskovou účelovou organizaci.
NADAČNÍ FOND-podporuje zejména náhradní rodinnou péči.pomáhá těm jednotlivcům kteří se z hlediska socialního nebo zdravotního ocitli ve zvlášt obtížné životní situaci