Rozdíl mezi krabicovou a OEM verzí

Co je co? A co je lepší?

Nejlepší odpověď
Retko

Nevim o cem presne se v danem pripade jedna, takze tady mas vysvetleni co je OEMz wikipedie, a muzes si vybrat pro svuj konkretni pripad.

OEM (zkratka anglického Original Equipment Manufacturer) je obchodní termín, který označuje výrobek vytvořený jedním výrobcem pro jiného výrobce, který jej následně prodává pod svou vlastní obchodní značkou.

Typickými OEM výrobky jsou základní desky počítačů, monitory, myši a jiné výrobky spotřební elektroniky. Termínem OEM se označují i vlastní výrobci, kteří produkují převážně OEM výrobky.

Termín OEM je však běžný v řadě jiných oborů, například v automobilovém, papírenském a chemickém průmyslu. Označuje se tak prodej produktů či služeb podniku, který je využije v rámci svého výrobku, který prodá konečnému spotřebiteli. OEM prodej může být například prodej nárazníků výrobci automobilu či čerpadel strojírenské firmě, která dodává velké technologické cel­ky.

OEM využívá řada výrobců renomovaných značek (hlavně evropských a amerických), když některé komponenty nebo dokonce i celé výrobky nechá vyrobit v továrně v zemi, kde jsou nižší výrobní náklady a levná pracovní síla (nejčastěji v jihovýchodní Asii, Číně, nebo ve východní Evropě) a následně pak výrobek prodává pod svojí značkou. Nejedná se tedy o případ, kdy produkt vyrábí místní pobočka, nebo dceřiná firma, ale jiná (často partnerská) firma, která jinak běžně vyrábí tytéž nebo podobné produkty své vlastní značky.

OEM licence

OEM licence je způsob licencování software, kdy je licence k danému programovému vybavení získána současně se zakoupením hardware či jiného softwarového produktu.

OEM verze aplikace může poskytovat stejnou funkcionalitu jako plná verze, ale je poměrně časté, že funkce OEM verze jsou omezené. Software licencovaný touto licencí bývá většinou možné používat pouze na daném hardware vybavení a je nepřenositelný na jiný hardware. U hardware se často jedná o tzv. ‚nekrabicovou‘ verzi. Tedy o hardware a CD s ovladači zabalené pouze v sáčku, ale plně funkční a samozřejmě použitelné dle uvážení na dalším zařízení.

OEM software Microsoft

Pod tímto druhem licence je prodáván například i operační systém Windows od firmy Microsoft. Software od Microsoftu poskytovaný v OEM licenci je v naprosté většině poskytován v podobě umožňující provoz daného software na jednom jediném počítači ze kterého není možné jej přenést a používat do jiného počítače. Výhodou je pak především poloviční nebo i nižší cena oproti stejnému software distribuovaném v krabicovém balení. Nevýhodou je již výše zmíněná nemožnost používání software v jiném počítači.

Pokud chce uživatel počítač s OEM softwarem od Microsoftu používat, musí přijmout podmínky přiložené licenční smlouvy. V opačném případě je možné licenci vrátit, pokud kupující vrátí COA štítek a podepíše prohlášení, že software odinstaluje a nebude v budoucnu používat.

Další odpovědi
faktor82

Zálěží, co chceš, jestli pěknou krabičku s obrázky a hafo příslušenství (retail) nebo ti stačí ta konkrétní věc (oem). Ovšem, někdy se to fakt liší jen v tý krabičce, např. u Windows.

I když, v případě Windows je to o tom, že se musí vázat ke konkrétnímu počítači nebo být pořízeny za specifickým účelem. Resp. koupeny s novým počítačem.

hem

OEM verzi dle znění licence můžete zakoupit pouze s novým počítačem. Pokud zakoupíte OEM software samostatně, měl byste jej dále prodat koncovému uživateli společně s hardwarem. U krabicové verze toto omezení neplatí.

Zdroj: software.skla­dem.eu/65607/mi­crosoft-windows-7-home-premium-32-bit-cz-oem-dvd.html

Giusepe

Mno jednu takovou OEM verzi mám,nevysvětlím ti co to znamená,každopádně koupě OEM verze bez hardwaru lze,je to na benevolenci prodavače.
Koupě OEM verze se nedoporučuje např. do firmy kde hrozí kontrola kde by jsi musel dokládat že jsi zkutečně zakoupil OEM s novým HW ale na osobní PC bych to neřešil. Největší rozdíl je samozřejmě v ceně.
OEM Win 7 Professional jsem zakoupil cca za 3800,– Kč zatímco krabicová vyjde asi na 8500,–Kč.