Retko

Rozdil mezi IRC a ICQ??

Nejlepší odpověď
Dochy

IRC: Někde na síti je IRC servr, pod kterým jsou různé kanály (mohou být veřejné i neveřejné a podle nastavení může být uživatelům umožněno zakládat nové). Uživatel se přihlásí na servr a vybere si kanál (místnost). Cokoli napíše uvidí všichni uživatelé kteří jsou v daném okamžiku na stejném kanálu. Pokud se někdo přihlásí později, má smůlu.

ICQ: Zprávu posíláš jednomu určitému uživateli. Pokud uživatel není online, bude mu doručena přes ICQ server až se přihlásí.

IRC: přihlašuješ se zpravidla telnetem k serveru (musíš vědět k jakému, IRC servrů je spousta)

ICQ: používá se spec. klient (program) pro přihlášení do ICQ sítě.

IRC: vlastně celá třída aplikací pro realtime komunikaci. Kdokoli si může naprogramovat svůj IRC server a vybavit ho přidruženými funkcemi podle svého. Kdokoli komu autor poskytne informace k přihlášení, se na server dostane standardním telnet klientem

ICQ: jeden zástupce třídy „instant messaging“ aplikací pro komunikaci. Tato aplikace je i s protokolem uzavřena (i když protokol byl z velké části rozluštěn a jsou vyvíjeni alternativní klienti). Další podobné aplikace/protokoly jsou Windows messenger, jabber (free) a další.
Doplňuji:
ještě poznámka: Psal jsem pouze o základních funkcích. Např. ICQ (aplikace)
má další funkce, jako třeba hraní her, posílání virů, apod… 😉 Také posílání souborů. Používá(-al) na to svůj vlastní, v době kdy jsem se tomu věnoval nedoladěný, protokol, který například zpravidla nezvládal pokud klienti neměli veřejnou IP adresu.

Další odpovědi
Jsemtady

Icq je uz v podstate komercni, procpane reklamou jak blazen.
Ma to ale mnohem vic funkci. Umi to i posilat sms zdarma (mno nekdo posle vam z mobilu a vy dostanete 3 sms zdarma) umi to i na cisla z icq volat.
Funguje tak ze je server a tam jsou ulozeni vsichni uzivatele z celeho sveta, vy si je muzete vyhledat podle cisla, emailu a dalsich udahu. Da se tam take nastavit ze hledate nove lidi a tak si vas ostatni cizi lidi mohou najit a zacit si s vama povidat. Nebo nastavite ze nechcete byt nalezen atp. Dokonce snad funguje ikdyz vam vypadne dns, pac to ma adresy ulozene.
Irc se spis pouziva na povidani v urcite omezene komunite a musite se vzdy prihlasit na server tw komunity. Je to jednoduchy programek bez dalsich funkci a neumoznuje vyhledavat mimo dany server.
Dal je qip kterej propojuje rizne site a da se pouzit namisto icq, nebo ventrilo ktere se spis pouziva v komunitach. Myslim si, ze s irc se uz moc nesetkate, opravdu jen nekde na vebu kde chteli nejak jednoduse implementovat kecalek. Mozna dost okolo linuxu.

cochee

Obojí jsou protokoly pro internetovou textovou komunikaci v reálném čase. IRC neboli Internet Relay Chat je starší, jednodušší, již méně používaný a je otevřený, tzn. jeho funkce a protokoly jsou zveřejněny. ICQ – akronym z angl. I Seek You, Hledám tě – je světově méně, v Česku ještě nedávno velmi, rozšířený systém s proprietární filozofií (opak té otevřené). Podle smlouvy odsouhlasené uživatelem při registraci není dovoleno použít jiný klientský program než originální ICQ. To se zhusta nedodržuje a používají se alternativní klienti, např. QIP, Miranda i jiné, mimo svět MS Windows. ICQ je dnes zhusta vytlačován populárním Skypem, který kromě „písmenkové“ komunikace od začátku podporuje hlavně audio-video komunikaci (ICQ už to umí také, ale zdaleka ne od začátku), zatímco IRC v duchu své jednoduché filozofie zůstává textovým nástrojem. Je nutno rovněž upozornit na existenci dalších „kecálkových“ systémů, například otevřený systém jabber anebo Hangouts od Google, přejmenovaný nedávno z GTalku. I Facebook má svůj kecafon, pokud už nepřevzali něčí systém (nemám přehled, Facebook mám dávno zlikvidovaný).