Frofo

Rozdíl mezi fakultou a katedrou?

.. na vysoké škole

Nejlepší odpověď
Lucijej

Univerzita je rozdělená na fakulty. Fakulta jezaměřená určitým odborným směrem . fakulta přírodovědná – zaobírá se přírodními dispiplínami – botanika, zoologie, genetika, geologie atd.; fakulta lékařská – zaobírá se medicínou, fakulta pedagogická – učitelství, fakulta právnická, fakulta teologická atd.....
Každá fakulta je rozdělená na katedry – každá katedra je zaměřená na konkrétní obor, např. přírodověděcká fakulta je rozdělená na katedru botaniky, katedru buněčné biologie, katedru ekologie, katedru fyziologie, katedru mikrobiologie, katedru etologie, katedru parazitologie atd.

Další odpovědi
Dochy

Zjednodušeně je hierarchie:

  1. Univerzita
  2. Fakulta
  3. Katedra

Podrobné členění zpravidla najdeš na webu univerzity. Katedry jednotlivých oborů zajišťují výuku i výzkum ve svém oboru a běžný student se setká s většinou kateder své fakulty. ČVUT pokud se pamatuji měla za mých dob snad 7 fakult. Elektrotechnická fakulta měla tuším cca 20–30 kateder. Mezi těmi, které by tam většina lidí čekala patří katedra počítačů/katedra elektrotechno­logie,… a pak jsou tam také takové jako: katedra jazyků, katedra tělesné výchovy, ekonomiky apod…
(aby bylo jasno: tím nechci snižovat jejich váhu, jsou důležité, jen si je člověk automaticky nevybaví zrovna k elektrotechnice)

I_hate

Vysokoškolská katedra je organizační jednotka a vědecké pracoviště vysokoškolské fakulty, případně přímo vysoké školy, pokud ta se na fakulty nedělí. Katedra sdružuje pedagogy jednoho či více příbuzných oborů, kteří tedy vyučují podobným předmětům. Existují tak např. katedry historie, botaniky nebo třeba občanského práva. Dále, viz.: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Vy­soko%C5%A1kol­sk%C3%A1_kate­dra

Fakulta (latinsky facultas – obor, předmět, disciplína) je oborově vymezená část univerzity nebo jiné vysoké školy, jako je např. fakulta lékařská, filosofická, strojní apod. Dále, viz.: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Fa­kulta

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Hlav­n%C3%AD_strana