hanculka

rozdíl mezi dohromady X do hromady

Jak poznám co tam mám dát? Kdy to dám dohromady a kdy do hromady, a jak je to u ostatních sloves?

Nejlepší odpověď
Tomas15

Když je příslovce a to dohromady píše se to dohromady.
Do hromady je předložka a podstatné jméno píše se zvláš (2 slova)

Další odpovědi
verunka483

dohromady je, když něco spojíš, dohromady
do hromady je, když třeba uhodíš do hromady dříví.. PT2 (předmět ve druhém pádě)

anonym

Dohromady bych to asi moc neřešila, protože dohromady o nic nejde. Pokud o něco půjde a rozzlobím se, kopnu nejspíš do hromady listí nebo kamení a pomyslím si něco nelichotivého.
Dohromady – příslovce
Do hromady – předložka do, hromady – podstatné jméno ve 2. pádě jednotného čísla

bolak

Pokud ten výraz můžeš nahradit výrazem „společně, celkem, k sobě“, tak se píše vcelku – dohromady.

Dala by se k tomu vymyslet i pomůcka, když ti to nejde do-hlavy. Pokud je možné mezi „DO“ a „HROMADY“ vložit zájmeno „TÉ“, tak se to píše zvlášť.

Příklad:

Přihoď to dříví do hromady na dvorku. – píše se zvlášť
Přihoď to dříví do „TÉ“ hromady na dvorku.

Dělá to dohromady dva tisíce korun. – píše se jako jedno slovo
protože: „Dělá to do TÉ hromady dva tisíce korun.“ , je nesmysl.