prochi

Rozdělění nemovitosti

Jak mám postupovat při rozdělění ideální poloviny domu,když druhý spoluvlastník se nechce na ničem dohodnout.

Nejlepší odpověď
standa

Nejprve je nutné konstatovat, že každé „spoluvlastnictví“ nebo-li vlastnictví IDEÁLNÍ POLOVINY nemovitosti má k
ideálu na hony daleko…

Jedná se nejspíš o tu nejnešikovnější variantu.

Vlastnictví ideální poloviny nemovitosti (nejčastěji rodinného domu, pozemku) totiž znamená v jednoduchosti to, že nemovitost má dva vlastníky, z nichž každému patří ze VŠEHO polovic a jeden bez druhého v podstatě neučiní a nerozhodnou vůbec nic, ať již jsou to otázky:

  • faktického používání jednotlivých prostor v domě
  • údržby a správy jednotlivých částí domu nebo domu jako celku
  • nebo až rozhodování o prodeji domu

Takže zde je každá rada drahá…, ale možná bych mohl inspirovat těmito doporučeními:

  • snažte se dospět k rozhodnutí ZRUŠIT spoluvlastnictví
  • snažte se majetek fakticky rozdělit např. na samostatné bytové jednotky (pokoje) a pro užívání společných prostor stanovit jasná a jednoduchá pravidla
  • užívání společných prostor (kotelny, jediného vstupu, chodby, půdy apod.) lze ošetřit sjednáním věcného břemene k užívání společných prostor

No a až nakonec uvažujte o SOUDU…, ale je to taky řešení, i když nesmírně psychicky a i finančně náročnější.

V krajním případě se jeden z vás může obrátit na soud s návrhem o zrušení podílového spoluvlastnictví.

Soud je pak povinen (při respektování zásady, že nelze NUTIT v setrvání ve spoluvlastnictcví) rozhodnout…

Toto téma ´soudního rozhodnutí o návrhu na zrušení spoluvlastnictví´ je docela obšírné a je na samostatnou právní poradnu…, doporučuji se každopádně obrátit na advokátní kancelář.