veleknezka

Jakým způsobem Julius Gaius Caesar využíval výrok Rozděl a panuj?

  • Např. v jaké době, v jaké válce, boji – cokoliv.

Děkuji

Nejlepší odpověď
annas

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-to-znamena-a-kdy-se-pouziva-vyrok-rozdel-a-panuj

Jak jste dověděla ve své otázce, uvádí se, že t tento výrok použil i poprvé francouzský král Ludvík XI. (1461–83), někdy bývá připisovaná též italskému teoretikovi Niccolovi Macchiavellimu (1469–1527). Praktické uplatnění našel tento princip už v římské zahraniční politice a zvl. v kolonizační praxi Velké Británie.
-
jAč se touto strategií římští panovníci řídili, není nalzený žádný není antický zdroj, Komu je výrok přisuzovaný, jste se dověděla včera.

Ale pohledem historika na J. G. Caesara se dá říct, že tuto strategii použil
mezi roky 58 až 53 př. n. l.. Julius Caesar si úspěšným využitím strategie „rozděl a panuj“ podrobil všechny keltské kmeny na území mezi provincií Gallia Narbonensis a řekou Rýnem. Drastické metody, které přitom Caesarovy legie uplatňovaly, však vedly k četným vzpourám galských kmenů. Pokus náčelníka Belgů Ambioriga vyvolat povstání v roce 54 př. n. l. získal jen lokální podporu a neuspěl. Naproti tomu Vercingetorigovi z kmene Arvernů, jehož otec Celtillus byl zavražděn vlastními lidmi kvůli své touze stát se králem všech Galů, se podařilo sjednotit galské kmeny proti Římanům a přijmout modernější styl válčení.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ver­cingetorix

C. postupoval podle této strategie. Divide et Impera (někdy překládáno spíše jako „Rozeštvi a panujÿ) pochází z dob antického Říma kdy panovník zasel nesvár mezi místní kme-ny (čímž je rozdělil a rozeštval) a následně přišel, urovnal napětí, aby je mohl opěto vládnout a panovat a aby byli všichni spokojení.

Tato strategie ovšem přetvrává (ač třeba V jiných oblastech) a pomáhá řešit
ty problémy, které se dají rozdělit na menší jednodušší podproblémky.

Rozděl a panuj
mj.ucw.cz/vyu­ka/0809/ads1/8-rozdel-booklet.pdf‎

arygnoc

Julius Gaius Caesar nemal o tejto metóde (dnes tak pomenovanej) ani šajn, proste to bola prax.

v podstate sa jednalo o rozdelenie ríše na správne celky, ktoré boli ovládané z centra (rím).