Leissy

Rovnátka. Jaké? A bolí to?

Mám otázku. Budu mít rovnátka. Zbařky jsem se ptala jaké jestly vyndávací nebo zámečky, ale neodpovídala. A tak se ptám tady. Nevíte jaké A ještě neco. Mám z toho docela strach. Bolí to? Díky

Odpovědi
RARAA

U zámečků je to tak, že tě to bolí jen chvíli po nandání nových gumiček. Vyndávací myslím, že nebolí, ale spíš bych brala ty zámečky (nemáš strach, že ti nějakým omylem vypadnou. Ale upřímně je trošku divný, že ti zubařka neřekla jaké budeš mít, a ona si to myslím rozhodne sama podle tvých zubů.

Irisa

Vyndavací jsou na houby. Trvá to o moc déle, než se stálými.
Stálá (zámečky) jsou bolestivá první týden po nasazení, a samotné nasazování je docela nepříjemné. Před nasazováním ti ještě mezi zuby strčí gumičky, které dost roztahujou zuby a to taky dost bolí. Ale to všechno určitě stojí za to :).

da ny

Jsem pro fixní rovnátka, léčba je kratší a výsledky výborné. Po utažení trochu bolí, záleží na tom jak moc se „posouvají“ zuby 🙂 a kdo co snese (max. 1–2 dny, žádná tragédie to není).
Je mi divné, že nevíš, co tě čeká !? Praktický zubní lékař doporučí návštěvu specialisty – ortodonta. Každý lékař – ortodont si dělá OPG (RTG snímek) a studijmí modely, které vyhodnotí a navrhne způsob/y řešení. Informuje pacienta (rodiče) předem, protože např. fixní aparáty jsou s doplatkem několika tisíc korun. Obvykle se začíná jednou čelistí a za nějaký čas se přidají i na druhou..
Není to záležitost pouze estetická, upravují se čelistní anomálie atp. A pokud bude nutná v pozdějším věku protetická náhrada, bude se snadněji řešit, můžeš se vyhnout i případné parodontóze aj.
Je to pro zdraví i pro krásu 🙂

Michalmic

Fixní rovnátka jsou rozhodně účinnější, tedy alespoň z pohledu doby, kdy rovnátka máš. Já jsem měl snímací rovnátka, když jsem byl mladší. Po pár letech se mi zuby opět zkřivily. Nechal jsem si dat fixní, byl jsem u doktora Jedličky v Brně www.ortodoncie-jedlicka-brno.cz, po sundání rovnátek uplynuly asi 2 roky a zuby mám pořád rovné, snad jsem to nezakřikl a zuby zůstanou v takovém stavu.