kamuska

Roste den, roste i zima?

Roste den, roste i zima. Prosím o vysvětlení pranostiky. Děkuji

Nejlepší odpověď
annas

Cituji slova odborníků:
Od zimního slunovratu 21. prosince se pomalu prodlužuje den až do letního slunovratu 21. června. Podle výsledků měření naší stanice v Praze-Klementinu za posledních 200 let připadá nejnižší průměrná denní teplota během roku na 15. ledna (-2,1 °C). Lze tedy říci, že za normálního průběhu zimy je vrcholem zimy přibližně polovina ledna. Takže pranostika platí po dobu zhruba 3–4 týdnů od zimního slunovratu do vrcholení zimy mezi 15.-21. lednem. Poté už jde sice slunce dále k létu a den roste, avšak zimy už obvykle ubývá.

Zdroj: http://www.in­forama.cz/aktu­ality/pranost/01_pran­.htm

Další odpovědi
anetadela1

V lednu má zima vrcholit, proto obvykle přicházejí největší mrazy a dny se prodlužují…