vlastik

Rosení zdiva

Dobrý den,prosím Vás,mám chalupu v které když zatopím,vše se mi orosí včetně zdiva na kterém jsou mokré fleky a nevím si s tím rady.Poradte mi,jak tento problém vyřešit,děkuji

Nejlepší odpověď
mosoj

Předpokládám, že jde o chalupu ve které se zatápí pouze občas.
Pokud se v chalupě delší dobu netopí, vyrovná se teplota vzduchu s teplotou zdí. Zároveň vše co je v chalupě navlhne vlhkostí ať už z venku nebo ze zdí. Vlhkosti se natáhne tolik, kolik dovolí rosný bod při této teplotě. Pokud v chalupě zatopíte ohřejete nejprve vzduch. Tím se zvýší rosný bod vzduchu a ten je schopný pojmout daleko více vlhkosti než když byl studený.
Zdi ale zůstávají stále studené ( trvá to déle než se prohřejí) a ve styku se studenou zdí se ze vzduchu který po zahřátí pojmul více vlhkosti se tato navýšená vlhkost opět vysráží na zdi. Teplota vzduchu na styku se zdí totiž opět klesne a voda ze vzduchu se objeví na zdi.
Nezbývá než několik dní topit a větrat( musí se ta vlhkost dostat pryč z místnosti) aby se zahřály i zdi. Míra tohoto jevu závisí na celkové vlhkosti zdí a podlahy a také z čeho jsou zdi postaveny. Kamenná a beton jsou nejhorší.

Další odpovědi
čárlí

Toto je úplně normální, není to žádná závada, to jsou fyzikální zákonitosti. Když zatopíte, vzduch je pak teplý dříve než stěny a předměty a proto studené plochy se orosí.
Zábranit tomu můžete třeba tak, že při topení budete mít otevřené okna do té doby než se teploty stěn a vzduchu vyrovnají nebo necháte stoupat teplotu jen pozvolna. Ale mnohem spolehlivější způsob je, když se na chalupu odstěhujete natrvalo a budete udržovat stabilní teplotu. Pak máte po starostech.

Toruk

Má dům izolované zdivo od základů? Pokud ne, pak do domu ze země proudí vlhkost, která se takto- tím rosením může projevovat (zejména za mrazů). Hraje zde roli i to, jestli je objekt vytápěn celou sezonu- pokud ne, je to přitěžujici faktor.

koreg

Svěř problém odborníkům. Velice dobrou zkušenost mám s firmou http://ecrypt.cz. Náš dům trpěl vlhkostí v místnostech a měl jsem mokré zdi, dnes problém vyřešen a jsem za to rád.

elektrikář

Mně se to stává když v zimně peru, přišel jsem na to nechávat trochu pootevřené okno..Jinak lze udělat ventilaci, Třeba na nepoužívaný komín kde proudí vzduch tak to vysychá