magicm18

ROMŠTÍ SPOLUOBČANÉ

Chtel bych se zeptat,jake mate zkusenosti a jestli jak rikaji : nehazejte vsechny cikany do jednoho pytle .Vite,ono je treba jine souziti na vesnici,nebo ve meste.V teto ekonomicke krizi co myslite maji romove sanci na praci?Ja si myslim,ze kdo praci chce sehnat neco najde.Je pravda ,ze to asi nebude podle predstav o vydelku.Ale podle mne je porad lepsi mit nejakou praci nez byt na socce.Jaky je vas nazor?DEKUJI ZA VAS NAZOR.

Nejlepší odpověď
Deli

Na ÚP jsem byla za 16 let své pracovní éry hlášena necelé 2 měsíce a to v prvním roce po dokončení SŠ. Dělám cokoli, abych dělala. Toť má životní filosofie práce…

Jinak spoluobčané to mají výborně spočítané a umí si vydupat to, co je pro nás ostatní nemožné získat. Myslím si o tom své, ale nebudu se rozepisovat, jen bych se rozčílila.
Ještě že u nás na vsi žádní nejsou…

Další odpovědi
arygnoc

vy spojujete dva neslučitelné prvky – ROM (cikán) a PRÁCE.

neházime všechny do jedného pytle.
hitler je chtěl naházet do jedného hrobu, ale pár jich přežilo. a teď jsou jich miliony.

co dodat.
Doplňuji:
led:

to nie je problém bielych.
to nie je ani rasizmus.
to je iný živočíšny druh (cigáni), teda otázka rasizmu, diskriminácie a iných cudzích slov vůbec nie je na mieste.

špecialitka zo slovenska:

na slovensku je cca 5000000 obyvatelov.
z toho je 2000000 cigánov, keď nie viac, 1000000 maďarov.
Východniari nie sú slováci.

prečo sa to volá slovensko? (Slovenská republika)

inak v čr je to podobné. lenže za chvíľu sa bude volať ruzyň hanoj-západ (Hà Nội – Tây).

Deter

Určitě je nelze házet všechny do jednoho pytle, ale v podstatě souhlasím s Deli – dokážou si toho hodně vydupat a to především proto, že na to mají náturu. Ať se EU snaží jakkoliv nedělat rozdíly, selský rozum vidí, že rozdíly jsou.

Stejně jako když přijedu např. do Saudské Arábie, či Japonska, setkám se s úplně odlišným typem lidí, s jinými názory, s jiným pohledem na svět, jinou povahou. V Japonsku si to hlídají přísnou imigrační politikou a moc dobře vědí proč.

Alesh

Tak samozřejmě předsudky jsou, byly a budou, to se jen tak nezmění a ani žádný zákon to změnit nemůže. Faktem je, že toto etnikum je vnímáno obecně jako problémové a jakýkoli jedinec, který by rád „prorazil“ to má nepochybně složitější než příslušník většinové populace. Na druhou stranu řešení není věc jednoduchá. Odmítám positivní diskriminaci a zastávám názor, že především příslušníci etnika samotného musí předvést, že jsou dobří. Jen tehdy to bude opravdu fungovat.

quentos

Podle nás ano, ale podle cikánů to je přesně naopak – lepší je se válet, brát podporu a skučet, že práce není.
Tuhle jsem v buse usnul vedle cikána. Na klíně jsem měl pakl cédéček. Když jsem se probudil, nebyl tam ani cikán, ani cédéčka. A to jsem byl ostražitý a dával bacha, aby se přesně tohle nestalo, nicméně spánek byl silnější.
Pak si mě vysvětlujte, že ten cigoš byl ZROVNA ten špatnej…
Jejich mentalitu prý pomůže pochopit kniha Martina Šmause „Děvčátko, rozdělej ohníček“. Ještě jsem ji nečetl – zatím sbírám odvahu. Nemyslím ale, že by mi po osobních zkušenostzech změnila názor.

Znáte tenhle fór? Teda on to snad ani fór není.

Před pracovním úřadem stojí houfy cikánů a vyřvávají: „My chceme práci, my chceme práci!“ Ředitel pracáku už to nemůže dál snášet, tak se rozhodne, že teda jednomu tu práci dá. Vystoupí teda před budovu a povídá do davu: „Hele cigáni, poslouchejte, dám vám teda někomu práci. Hmmm, třeba tobě, Dežo, poď, dám ti práci.“ a ukáže na jednoho. A cigán na to: „Já? PROČ ZROVNA JÁ???“
Doplňuji:
*Pak si mně…

hanny 2

Pro většinu romských spoluobčanů je lepší být „na socse“,než pracovat.Tam mají příjmy mnohem větší.Teď mi vyprávěla kamarádka,vrchní sestra z nemocnice,že když si přijdou pro rodinného příslušníka,který byl hospitalizován,jsou oblečení podle poslední módy,plno zlata a v ruce mávají potvrzením,že jsou v „hmotné nouzi“,aby ten pobyt nemuseli platit.No comment!
Jinak těch slušných,kteří pracují je opravdu málo a ti se k těm ostatním ani nechtějí počítat.

fcoop

Mě,moji dceru a tetu cikáni přepadli.(Praha)
Každého zvlášť.
Ty zbytky tolerance a snahy o pochopení jsou kde?
V prdeli – a to jsem slušný.
V podstatě – je to neřešitelný problém.
Oni NIKDY jiní nebudou.
Nevím přesně kdy – cca 15.-16 stol. – jeden z našich králů – už nevím který – nechal jeden týden udělat z cikánů lovnou zvěř,každý si mohl beztrestně svého cikána utratit.Pak byl klid.
To je dnes samozřejmě nemožné,a tak budem skučet a hořekovat,vymýš­let,jak ty naše rómské spoluobčany předělat k obrazu svému.
Neházejme je do 1 pytle?
Vždyť se tam naházeli sami.
Cikán a práce? Jako oheň a voda.
Jsou výjimky,určitě,ale na to já v podstatě kašlu.

led

Najväčší problém je, že Rómov, „bieli“ ľudia automaticky radia medzi ľudí nižšej kategórie.
Je potom prirodzené, že sa snažia o prežitie. Je pravda, donedávna boli zvyknutí žiť zo štátnych dotácií (asi ako „civilizovaní“ Kafrovia, keď sa ich krajina stala kolóniou a po zániku kolónií boli zhltnutí silnejšími) a keď sa kohútik peňazí priškrtil, ostali bezradní a nedokázali sa rýchlo preorientovať novej situácii. Pokiaľ sa nezačlenia spolu s ostatními národnostnými menšinami a etnikami do spoločnosti zaniknú a nemajú šancu prežiť.
Príklad zo školy: do triedy nastúpil nový žiak odinakadiaľ. Nebol ako ostatní. Trieda ho automaticky zaradila ako „cudzinca“ a ďalej žili vedľa seba, ale nie spolu ako celok. Neprijali ho. Až oveľa neskôr, keď pochopili, že ten nevzdelanec je vlastne husľový virtuóz si ho začali všímať a pomáhať mu so školou.
To máme čakať, až nás niekto z týchto „zaznávaných“ prekoná, aby sme si ho začali všímať?
Prepáčte to rozpísanie sa, ale tento problém nepozorujem len v ČR a SR ale aj v tých „najvyššie civilizovaných“ štátoch. Niekde sa to potom, žiaľ, rieši krvou. A to nechcem a myslím, ani vy.
Človek je vždy človekom bez ohľadu na farbu tváre, názoru a pohlavia.
Doplňuji:
To neznamená, že sa im máme prosiť, aby pracovali, ale ak chcú pracovať, umožnime im to. Na tému kriminálnikov – trestať bez ohľadu na farbu. Ak zverejníme, že bol rómskej, slovenskej, hotentótskej národnosti, zverejňujme aj českú národnosť. Ináč je to tichá diskriminácia.

anonym

Dole máte pár odpovědí na podobnou otázku,já jen opět dodávám,že je mi divný,jak ví,jak ty podpory dostat!To že jim práce nevoní,je všeobecně známo,hlavně dnes kdy je potřeba mít alespoň vyuční list,nemůžou čekat,že je budou vítat s otevřenou náručí.Jo a tady u nás běhají s noťasama stále,myslíte,že jsou jejich?Nebo že je použijí na shánění nějaké práce?Kecičky naší babičky…

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-nekteri-lide-odsuzuji-romy-vsichni-nejsou-zli-nekteri-jsou-slusni-staraji-se-o-deti-pracuji-atd

led

pre fcoop,
Toho prepadu je mi ľúto, ale v Prahe som zažila aj prepad bielimi. Mám preto kričať „bieli sú zločinci?“
Vaše slová ďalej, akoby som čítala z jedného elaborátu Dr.Goebalsa (1935) o židovskej a cigánskej otázke.

led

Dr.Goebels, minister propagandy fašistického Nemecka