gigi95

romeo a julie – jak byste vysvětlili tyto verše?

Své jméno zapři, odřekni se otce, Anebo, nechceš-li, zasvěť se mně, A přestanu být Kapuletová

Tvé jméno jenom je můj nepřítel. Ty jsi jenom ty. Ty vůbec nejsi Montek.

Copak je po jméně? Co růží zvou, I zváno jinak vonělo by stejně.

Nejlepší odpověď
Damiana

Jde o dva znesvářené rody. Romeo jako dívčinou rodinou nenáviděný Monteque není vhodným partnerem Julie Capulet. Je to jen takový výkřik ve stylu, mám tě ráda takového jaký jsi, je mi jedno odkud jsi, jak se jmenuješ, kdo je tvá rodina, miluji pouze tebe.
Odtud i přirovnání s růží – když jí budeš říkat třeba pichlavice nebo kladivo – na tom jak vypadá, voní a co se ti na ní líbí, se stejně nic nezmění. Budeš pořád vědět o co přesně jde. A tak je to v lásce se vším.