Kostka333

Bude možné pozorovat Roj meteorů 24. – 25. května nad uzemím ČR?

Rád bych pozoroval roj meteorů který má proběhnout mezi 24. a 25. Května, nevím ale kdy bude k vidění přesněji (a nad ČR). Podle britských stránek by měl být směrem od souhvězdí Camelopardalis. Na českých stránkách jsem o tom nic nenašel a tak nevím jak mám postupovat.

Odpovědi
NikkiHeat

V těch dnech to bude spíš roj politiků do evropského parlamentu ))))

marci1

Pro běžného pozorovatele jsou tři zprávy. Dvě dobré a jedna špatná. Ty dobré jsou, že k pozorování meteorického roje nepotřebujete žádné vybavení. Postačuje temná obloha a přestože budou meteory vylétat z jednoho místa (souhvězdí Žirafy), dívat se můžete jakýmkoliv směrem. Druhou dobrou zprávou je, že svým svitem nebude příliš rušit Měsíc. Ten totiž bude 21. května v poslední čtvrti.
Špatnou zprávou však je, že v Evropě nebudou úplně nejlepší podmínky. Ty čekají na pozorovatele v severní části amerického kontinentu. Maximum roje je prozatím předpovězeno na 9:21 našeho letního času. U nás tak budou nejlepší podmínky krátce před východem Slunce.
Podrobněji ve zdroji :
http://pravdu­.cz/vesmir/no­vy-meteoricky-roj-zemi-mozna-zasypou-ulomky-komety