mekous88

Rodná čísla na internetu

Dobrý den chtěl bych se zeptat zdali je zveřejnování rodných čísel družstevníků na internetu v souladu se zákonem na ochranu dat.Děkuji Zachoval

Odpovědi
standa

Pokud máte na mysli zveřejňování rodných čísel v Obchodním rejstříku, vedeném na www.justice.cz, tak pak je TO pravděpodobně*) V POŘÁDKU, neboť:

  • podle ustanovení § 5 odst. 2 písm. a) zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, může správce zpracovávat osobní údaje bez souhlasu subjektu údajů, jestliže provádí zpracování nezbytné pro dodržení právní POVINNOSTI správce
  • tato ´povinnost´ je zmíněna např. v ustanovení § 35 obchodního zákoníku, kde se uvádí, že do obchodního rejtříku se zapíší

u fyzické osoby RODNÉ ČÍSLO nebo datum jejího narození, nebylo-li jí rodné číslo přiděleno.

*) píšu pravděpodobně, protože odborná literatura připouští dvojí výklad ustanovení § 35 OZ:

  1. jednak ten, že u všech fyzických osob zapsaných do obchodního rejstříku (lhostejno z jakého důvodu) se rodné číslo uvádí (§ 35 písm. d ObchZ)
  2. nebo, že u členů statutárních orgánů (např. jednatelé v s.r.o.) by se mělo uvádět pouze jméno a bydliště (§ 35 písm. f ObchZ).

Pokud se ovšem podíváte na obchodní rejstřík, tak u jednatelů vždy najdete rodné číslo.

Obchodní soudy tak evidentně dávají přednost výkladu prvnímu.

Pokud máte „internetem“ na mysli nějaký jiný zdroj, tak to bez bližší znalosti tohoto zdroje a okolností, jak se rodné číslo zmiňovaných družstevníků do zdroje na internetu dostalo, nemohu posoudit.