pamilo

Roční zúčtování daně 2013.

Jak zjistím, že mi zaměstnavatel správně spočítal roční zúčtování daně 2013? Na internetové kalkulačce mi vychází úplně jiná cifra, než mi byla vyplacena. Na koho se mohu obrátit?

Nejlepší odpověď
zzzzz

Nejprve na účetní od zaměstnavatele, ať to s tebou přepočítá. Pokud nebude ochotna, tak pak jedině na FÚ, ale to až jako poslední možnost, zaměstnavatel by ti kontrolu z FÚ zcela jistě neodpustil.

Další odpovědi
magorvkleci

tak moment
to je možné kvůli strženým a nestrženým zálohám na daň
ty v určitých případech (hlavně chybějící doklady nebo tzv. solidární daň) nejde v průběhu roku spočítat a strhnout přesně
takže se to při ročním zúčtování spočte a v následující výplatě dojde k daňovému vyrovnání

Stingo

Vyzadej si od účetní „potvrzení o prijmech ze závislé činnosti a funkčních požitků, seřazených zalohach na daň a daňovém zvýhodnění“ a vypln si přiznání sam nebo ti mužů poradit jaké číslo do kterého řádku vyplnit.

ivzez

Všechny internetové kalkulačky je nutné brát „s rezervou“.
Scripty nemohou ošetřit úplně všechny případy,
kromě toho ani většina uživatelů nemá k dispozici
všechny potřebné údaje.

Podobně je tomu i v případě stažených kalkulaček
z MPSV (nemocenské, ošetřovné, PPM) nebo z webu ČSSZ
(důchodová kalkulačka).
Ani zde uživatelé nemívají k dispozici všechny potřebné podklady.

Proto je nutné na výsledky pohlížet pouze jako na orientační.

Máte právo na vysvětlení výpočtu mzdy i daní,
na předložení veškerých podkladů,
na jejichž základě byla mzda/daň spočtena.
Zaměstnavatel Vám musí umožnit si na jeho náklady
zhotovit kopie těchto podkladů.

Takže stejně jako Zzzzz doporučím zajít za mzdovou účetní.
Nechte si vysvětlit její postup a zhotovit kopie všech podkladů.
S těmi se pak můžete obrátit na daňového poradce
se žádostí o konzultaci či propočet (zpoplatněná služba).

Nebo můžete použít radu a nabídku Stinga
a sama si podat daňové přiznání.

lota

Kalkulačky asi nedají úplně přesnou odpověď, účetní by měla být asi erudovanější. Možná by šlo spíš využít nějaké online poradky, kde odpovídají přímo odborníci na konkrétní dotaz: http://poradna­.aktualne.cz/ru­brika/dane/