vyskoun

rizikové těhotenství na neschopence-kolik procent ze mzdy?

když jde žena na neschopenku z duvodu rizikového těhotenství a před tím byla dlouhodobě zaměstnána dá se určit kolik procent z platu bude dostávat než nastoupí na mateřskou? výpočet se provádí z hrubé nebo čisté mzdy?

Odpovědi
ivzez

Prvních 14 dnů nemoci platí zaměstnavatel náhradu mzdy za nemoc.
Platí za pracovní směny naplánované do 14. dne nemoci,
za první tři pracovní směny není nárok na nic.

Náhrada mzdy za nemoc se vypočte z redukovaného průměrného výdělku
za předcházející kalendářní čtvrtletí.

Od 15. dne nemoci vyplácí OSSZ nemocenské.

Pro výpočet nemocenského i peněžité pomoci v mateřství (PPM)
se stanoví denní vyměřovací základ z výdělků dosahovaných
v předcházejících 12 měsících.

Nemocenské činí 60 % denního vyměřovacího základu.
PPM činí 70 % denního vyměřovacího základu.

Z webu MPSV si můžete stáhnout kalkulačky
pro výpočet nemocenského i PPM (excel):

Nemocenské:
http://www.mpsv­.cz/files/clan­ky/13625/Kalku­lacka_nemocen­ske_2013.xls

PPM:
http://www.mpsv­.cz/files/clan­ky/13624/Kalku­lacka_PPM_2013­.xls