Wareg

Rizika jednatele vs. majitele společnosti

Jaká rizika s sebo přináší následující pozice jednatel vs. majitel společnosti, pokud se jedná o dva na sobě nezávislé lidi (tzn., že majitel není zároveň jednatelem).
Je pravdou, že na sebe jednatel bere všechny rizika spojené s podnikáním, v případě, že se firma dostane do potíží? Co se děje s majitelem, dostane-li se firma do potíží? Může být i on např. trestně stíhaný, bude-li jednatel jednat protiprávně?

Odpovědi
standa

Majitel má v podstatě jediné (ale nesmírně závažné) riziko, a to že JEHO firma zkrachuje.

Naproti tomu ´jednatel´, který je statutárním zástupcem firmy, má nemalou odpovědnost a s tím i spojené povinnosti…

Mezi základní povinnosti jednatele společnosti s ručením omezeným patří:

  1. péče řádného hospodáře a jednání v zájmu společnosti
  2. mlčenlivost
  3. zákaz konkurence a nekalé soutěže
  4. informační povinnosti
  5. povinnosti podat insolvenční návrh.

V případném sporu o tom zda jednatel postupoval při výkonu své funkce s péčí řádného hospodáře by sám jednatel musel toto nepochybení prokazovat…

K ostatním povinnostem jednatele zde není prostor se detailně vyjadřovat…

Na tomto místě neřeším záležitost, kdy majitel prokazatelně ví o trestné činnosti jednatele…, v takovém případě má majitel oznamovací povinnost vůči orgánům činným v trestním řízení.