pan2

Řízení vysokozdvižného vozíku – opakované proškolení a nárok na pracovní obuv?

Dobrý den, mám dotaz ohledně ridicskeho opravneni na vysokozdvižný vozík. V zamestnani ridim kazdy den retak (elektrika zdvih 10 metru) a VZV (plyn, elektrika), manipulacni palet. vozik se zdvihem 3 metry (elektrika). Prace probiha ve skladu, sklad se nachazi v arealu jine firmy kde je sklad nasi firmou pronajat a skrze náš nakladový prostoru neustale projizdeji kamiony z jine firmy tzn. musime se vyhybat kamionum. Na verejnou komunikaci se nevyjizdi. Nakladka/vykladka kaminou probiha venku pred skladem kde projizdeji kamiony z jine firmy pomoci vysokozdvižného vozíku (plyn, elektrika) a zakladani palet do regalu probiha pomoci retraku do regalu. Pri nastupu jsem zamestnavatele upozornil na to ze jsem naposled skoleni na vysokozdvižný vozík absolvoval pred 4 roky (2010) a od te doby zadne skoleni neprodelal. U firmy pracuji jiz 4 mesice (jsem stale ve zkusebni dobe) a firma mi tvrdi ze nepotrebuji zadne skoleni na vysokozdvižný vozík protoze pracuji uvnitr firmy (i kdyz sklad je pronajaty v jine firme) a tim padem zadne skoleni nepotrebuji protoze jiz jednou prukaz na vysokozdvižný vozík vlastnim. Ja si ale myslim ze zamestnavetel nerika pravdu, proto bych rad vedel jestli firma porusuje zakon a pokud ano, jaky je pravni vyklad? Na Internetu jsem nasel protichudne nazory. Jeden rika – firma ma pravdu, druhy rika ne – skoleni je povinnost ze zakona kazdy rok (- jenze ja jsem 4 roky pracoval v jinem oboru a tim padem jsem nepotreboval chodit na skoleni. Muj prukaz ridice na VZV je tedy v souasne dobe asi neplatny a vpodstate nesmim ridit? Pokud tomu tak a je opravdu muj VZV neplatny, musim znovu absolvovat ridicsky kurz nebo staci jen nejake skoleni? ) a ze pri nastupu do zamestnani je zamestnavatel povinny provest skoleni. na VZV. Stim souvisi jeste jedna otazka a to o pracovni obuvi a obleceni. Zamestanavatel rika, ze nemam pravo na pracovni boty a obleceni, respektive az po skonceni zkusebni doby! Opet si to nemyslim – jezdim na vysokozdvižném vozíku, manipuluji s paletama, nakladem, chodim s paletakem pro skladu v obycejnych botech. Co kdyz mi nekdo z kolegu prejede nohu retrakem a stane se mi pracovni uraz a ja nebudu mit pracovni obuv? Kdo to potom budenest nasledky? Ja nebo firma? Pokud na to pamatuje zakon prosim o jeho zneni.

Nejlepší odpověď
Hykam

Proškolení na VZV je třeba každý rok, firma jsou docela chudáci, proškolení platím 200,– což je pakatel. Od prvního dne nástupu do práce máš nárok na ochrané prac. pomůcky, kam spadá i pracovní obuv.

Další odpovědi
ptáč

Já jsem slyšel z doslechu že nově se vzv papíry prodlužují.
/Jestli to firma nechce zaplatit, pak jsou chudáci. Oni vám neprodlouží smlouvu; vyhledejte na netu inzerát JáLogista s. s. o. nabízí JáLogista s. s. o. hledá na pozici… Uvidíte, že vás zneužívají, naberou další lidi z pracáku na dobu zkušební lhůty a pak je nezaměstnají. To není firma, to je pokus o podnikání. Jsou to hovada a úřad bezpečnosti práce má sídlo v každém okrese. Takovou habaďůru na vás jo?

Jakub Tlapal

My máme v práci bezpečnost práce jednou za rok. Školení nových lidí u nás není, ty proškolujeme my. Stejně jim to všechno vysvětlíme my, když víme, jak to tu chodí 😁 . pracovní oblečení a boty dostáváme jednou za rok, akorát jediný, co je blbý, že nedostáváme zimní a letní boty. Jenom jedny univerzální, takže si na léto a zimu kupuju svoje, aby se mi dělalo dobře.