tenodvedle

Jaký trest mi hrozí v níže uvedeném případě?

Řízení vozidla při zákazu řízení,nehoda

Dobrý den, předem bych chtěl poprosit, aby mi neodpovídali rypálci, co napíšou doživotí a podobně. Zajímá mě opravdu něčí zkušenost, popř. zkušenost někoho blízkého.

V roce 2014 jsem byl zastaven policií a nadýchal jsem 1,69 promile alkoholu, soud mi dal trest 10 měsíců do vězení, ale podmíněný se zkušební dobou na tři roky. Řidičák zabaven na 30 měsíců…T akže obojí stále ještě beží. Před 10 dny jsem bohužel usedl do auta a chtěl zavézt kamarády. Při cestě zpět společně s třemi kamarády jsme měli nehodu. Nikdo nebyl zraněn, nic nebylo poškozeno, pouze vozidlo. Policie na místě v momentě, kdy jsem tam byl já a auto, nebyla. Kamarádi odjeli domů jiným vozem, který si zavolali. Přijela odtahovka, odtáhla mne a tím jsem myslel, že je vše vyřešeno. Asi za dva dny mi volal kamarád, že za všema byla policie a že chtějí po nich výpověď, zda jsem řídil a požil alkohol. Řekli všichni shodně, že ano, že jsem řídil, měli jsme lehkou nehodu a že jsem měl asi 3 hodiny před jízdou dvě piva. Mne policie volala až před 3 dny, že se mám dostavit k podání vysvětlení…

Chci se tedy zeptat, případ zřejmě určitě půjde opět před soud, a co mi nyní může hrozit? Přímo vězení, popř. se dává v těchto případech ještě jiný trest – prospěšné práce, domácí vězení, prodloužení podmínky? A co když u výslechu řeknu, že jsem žádné pivo nepil – nikdo mi přece neudělal dechovou zkoušku ani nemají kamerový záznam, že jsem opravdu měl ty dvě piva. Kamarádi to sice vypověděli, ale já můžu tvrdit, že to není pravda a že mi nikdo neudělal dechovou zkoušku. Řízení a nehodu samozřejmě přiznám. Policie na místo nehody dorazila, až když bylo auto odtaženo i já pryč, a navíc mě nikdo skrz to nekontaktoval ani nenavštívil, až tři dny po události mi oznámili, kdy se mám dostavit k výslechu, kde už tedy byli všichni 4 svědci.

Opravdu prosím spíše o vlastní zkušenost,popř. někoho blízkého… Odpovědi typu: Doživotí, 10 let natvrdo, 30 v kamenolomu atd. mě nezajímají.

Zajímá mě hlavně, co je nejpravděpodob­nější, že mi soud udělí, a zda pokud 4 svědcí budou svědčit, že jsem měl dvě piva a já tvrdit, že ani jedno, když jsem nedýchal, tak zda se tento ,,důkaz '' bere jako bezpředmětný, protože není podložen dechovou zkouškou.

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Nebudu zde probírat tento následný trest, kdy se jedná jak o přestupek – dopravní nehoda bez zranění atd., ale o co se jedná hlavně je: maření úředního rozhodnutí, což už je trestný čin!
Jinak jak píšeš, tak trest 10 měsíců s podmíněným odkladem „stále běží“ – ano až do roku 2017 a pokud jsi porušil podmínku v roce 2016, tak ti trest bude změněn na nepodmíněný.
Bohužel žádný alternativní trest, žádné prodloužení podmínky.
Nyní tedy budeš za dřívější prohřešek potrestán 10 měsíci nepodmíněně – tedy vězení a k tomu následně trest maření výkonu…
Přitěžující k tomu maření bude to, že jsi již trestán.

Další odpovědi
HOMER

Co se týče 4 svědků, myslím že to je bohužel pro tebe už poměrně přesvědčivé svědectví. Ať už dosvědčili že jsi měl pivko nebo to, že jsi řídil v podmínce a se zákazem. Doporučil bych změnit kamarády a přístup k alkoholu a volantu. Jestli dostaneš nějaký trest, tak si ho zasloužíš, to je třeba si uvědomit a brát to jako velkou výstrahu, protože příště už bys takové štěstí mít nemusel a někomu třeba zničil život. Na tvém místě bych se tím netrápil a bral to tak, že už se stalo a nedá se to vzít zpět, hlavně buď rád, že jsou všichni živí a zdraví. Hlavně se tím nestresovat, to znám z vlastní zkušenosti (byť s jiným přestupkem)..

tforro

Tak nějak mě hřeje na duši, že tě zavřou do kriminálu. Za celou společnost ti to z celého srdce přeju. Alkohol za volant nepatří a doufám, že budeš takový hlupák, že si za volant sedneš před udělěním nepodmíněného trestu ještě alespoň 1×. Budiž se ti pobyt v kriminálu prodlouží.

lukas.zmizik

Zkus hádat co znamená být v podmínce. Jinak to, že sis sedl za volant v zákazu znamená, že ses dopustil trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí. Na těch 10 měsíců bys šel sedět i kdyby tě chytli jak kradeš čokoládu v obchodě. Tohle znamená „být v podmínce“.

Mc Merkurion

… pominu-li, že chlast za volant nepatří, tak bych se asi zamyslel nad tím, s kým půjdu příště chlastat …

JájsemRaibek

Nyní je zcela bezpředmětné zda jsi požil alkohol před druhou jízdou nebo ne.
Prostě jsi řídil i přes zákaz, což je maření… a podmínka bude nepodmíněný trest.
Bohužel pro tebe.

tenodvedle

Takže pokud to chápu správně, 10 měsíců mám již jistých a k tomu mi třeba ještě můžou dat rok, za maření, takže ve finále rok a 10 měsíců natvrdo ? Nebo mi dají 10 měsíců z prvního trestu, a za tento trestný čin třeba rok ale znovu podmíněný na nějakou dobu ?

JájsemRaibek

Ano, 10 měsíců máš jistých.
Co se týče podmínky za druhý trestný čin, nemohu předjímat rozhodnutí soudu, ale s podmínkou bych nepočítal.
Něco jiného by bylo, pokud by ti podmínka skončila a třeba rok po skončení podmínky to samé. Sice pravděpodobnost podmínky je malá, ale mohla by být. Jenže ty jsi v podmínce spáchal trestný čin.

tenodvedle

Aha, no já už si trochu diskuze pročítal, a někde jsem narazil i na to,že někdo měl papíry sebrané na 4 roky např. a za ty 4 roky ho 3 krát opět chytli. Poprvé dostal 400 hodin prospěšných prací, podruhé 4 měsíce vězení a po třetí prej teprve rozhodují … a nebo ta známá ženská co jí sebrali papíry, a po -té jí 19 krát chytli opět – jakto že tito lidé nešli také hned sedět ?

JájsemRaibek

Nevím co jsi kde četl, trochu jsem pochopil o co ti jde.
Ano, dostaneš trest 200 hodin a to je ten trest, uděláš to znova, znova se rozhoduje a třeba ti dají 400 hodin nebo podmínku atd.
Bohužel podmínka je porušená, jdeš sedět. Mění se na nepodmíněný trest, tak to je.
Co se týče té, co ji sebrali papíry 19×, tak zřejmě neporušila úřední rozhodnutí.
Pokud ti správní orgán vysloví zákaz řízení, je to porušení. Dokud ti jej nevysloví o porušení se nejedná To samé u soudu. Dokud nenabyde právní moci rozsudek, přestože bys řídil, nejedná se o maření.

tenodvedle

Aha, takže nějaké ohledy na to že mám 11 měsíčního syna, a musím živit jeho i družku protože ještě nemá ani dodělanou školu,a bere pouze rodičovský příspěvek nikoho asi zajímat nebude že ? Protože normálně chodím do práce,funguju, a starám se o ně .

tforro

Proč se teď schováváš za svojí rodinu? Proč teď a ne když jsi ožralej sedl za volant? Tentokrát ta tvoje jízda dopadla dobře, viď? Příště máš už v plánu zabíjet nebo mrzačit? A začneš u cizích, nebo se pokusíš zabít tu svou rodinu? Jestli tak tvoje žena má rozum, tak si hned poté, co tě ubytujou najde někoho normálního. Na lidi, kteří jezdí v autě s 1,7 promile ohledy NEBRAT ! Jo… kdyby to bylo 0,2, tak budiž…

JájsemRaibek

No to bohužel nikoho zajímat nebude. To mělo zajímat tebe, když ses rozhodl porušit podmínku a spáchat trestný čin maření úředního rozhodnutí.
To není výtka, to je jen konstatování.
Jinak, mám těhotnou manželku, 4 malé děti, které živím jen já, protože manželka je na mateřské, k tomu nemocnou maminku, tatínka po infarktu a ještě babička je na tom zle. Myslíš, že mě u soudu jen řeknou ty, ty, ty, ale běž domů k rodině pokud třeba vyloupím banku a nikoho nezraním atd. :D
Prostě uvažovat před tím spácháním tr. činu ne až potom.

tenodvedle

http://kromeriz­sky.denik.cz/zlo­ciny-a-soudy/zakaz-rizeni-ridici-ho-moc-neresi-20140507.html

JájsemRaibek

V tom článku je jasně napsáno, že po nabytí právní moci je porušení trestným činem.
Ano, někde dostane to, pak to, pak to atd.
Bohužel v tvém případě jsi dostal rovnou podmínku. Tu jsi porušil a spáchal zároveň tr. čin, takže podmínka se mění na nepodmíněný trest.
Kdybys dostal veřejné práce, mohli by přitvrdit třeba tou podmínkou, ale zde již místo pro přitvrzení není.
Co se týče tr. činu maření…, jak jsem psal nechci věštit a je na věci soudu jak to posoudí. Ale spíš bych počítal s trestem nepodmíněným, byť při samé spodní hranici.

tenodvedle

to je fakt, takže 10 měsíců můžu určitě čekat, a k tomu mi třeba přibude ještě rok … takže 22 měsíců a po 11 můžu žádat o propuštění ? vůbec se v tom nevyznám ..nikdy jsem neměl žádné problémy, až tenkrát alkohol za volantem, a nyní toto že jsem porušil to řížení,sice mě nikdo nechytl, nic, ale prostě někdo otevřel pusu že sem boural a druhý se toho chytl a už to řeší policajti jakto že jsem boural, když nemám jezdit

GM

Znám jednoho takového jako jsi ty. Taky v podmínce, bez řidičáku, opilý – cestou domů ze zábavy havaroval a při tom zabil svého nejlepšího kamaráda. Jeho bohatý otec prodal jednu ze svých firem, soudce uplatil dvěma miliony, takže synáček si odseděl rok na Pankráci a už dál vesele jezdí, žije si jako by se nic nestalo a zase jezdí opilý. Co k tomu dodat?