Řízení pod vlivem navykové látky?

zdravim vas prosim vas dostal jsem zakaz rizeni pod vlivem navykove latky chitla me policie a nafoukal jsem 1.20 promile po druhe na stanici 1. 40 prom… nikdy sem nemel body ani prestupky v rizeni mislite ze bych mohl do konce ledna dostat rp? nebo jestly mi skrati tres dekuju

Odpovědi
standa

Z otázky není zřejmé, kdy došlo ke spáchání trestného činu a na jak dlouho byl zákaz řízení uložen. Proto můžu odpovědět jen obecně, že případné zkrácení trestu z důvodu účinnosti nového trestního zákoníku se na tento trestný čin nevztahuje.

Jediná (teoretická) šance by byla, kdyby byl tento trestný čin spáchán tzv. v nedbalosti *) , pak by mohl být tento trestný čin překvalifikován jen na přestupek, ale zde by vedle pokuty hrozil stejně zákaz řízení, možná ale na kratší dobu, ale to nelze odhadnout předem takto ´od stolu´.

*)
§ 16 Nedbalost
(1) Trestný čin je spáchán z nedbalosti, jestliže pachatel

  1. věděl, že může způsobem uvedeným v trestním zákoně porušit nebo ohrozit zájem chráněný takovým zákonem, ale bez přiměřených důvodů spoléhal, že takové porušení nebo ohrožení nezpůsobí, nebo
  2. nevěděl, že svým jednáním může takové porušení nebo ohrožení způsobit, ač o tom vzhledem k okolnostem a k svým osobním poměrům vědět měl a mohl.