.

Řízení pod vlivem a odvoz osoby blízké do nemocnice

odvážel jsem těžce nemocnou přítelkyni, která dostala záchvat a byla ve vážném stavu, do nemocnice. přitom jsem byl zastaven policií a odmítl dechovou i krevní zkoušku.
existuje vyjímka pro řízení pod vlivem pro situace, ve kterých se jedná o záchranu života? který zákon na toto pamatuje?

Nejlepší odpověď
Terryle

Hanny, nemáte pravdu.
Mělo by to být bez problémů – takovouhle situaci lze myslím označit jako stav krajní nouze – a na ten trestní zákon pamatuje, konkrétně paragraf 14. „Čin jinak trestný, kterým někdo odvrací nebezpečí přímo hrozící zájmu chráněnému tímto zákonem, není trestným činem. Nejde o krajní nouzi, jestliže bylo možno toto nebezpečí za daných okolností odvrátit jinak anebo způsobený následek je zřejmě stejně závažný nebo ještě závažnější než ten, který hrozil.“

Do nemocnice přítelkyni dovézt smíte, ale zpátky už ne. Jestli šlo o ohrožení života, to by roli hrát nemělo – laik může těžko při záchvatu posoudit, jestli by nemocný na počkal na příjezd záchranky nebo ne, a je jasné, že jedná okamžitě a co nejrychleji. V případě toho alkoholu by asi bylo jistější volat záchranku, ale může se stát, že to z nějakého důvodu nejde nebo že to člověka v leknutí ani nenapadne. Každopádně doufám, že je přítelkyně v pořádku!

Zdroj: http://zakony­.kurzy.cz/140-1961-trestni-zakon/paragraf-14/

Další odpovědi
Džanička

Mám takový dojem, že pokud jste pod vlivem alkoholu a odvážíte do nemocnice těžce nemocnou nebo raněnou osobu, tak by vás policie měla pustit, bez jakýchkoliv řečí dále a neměla by po vás požadovat žádnou dechovou zkoušku apod. případně by vás měla doprovodit. To samé pokud nemáte řidičský průkaz, a jezdit umíte, tak i tak by vás měli pustit, ale v obou případech by jste už zpět řídit neměl, jen pokud jedete akutně do nemocnice.. Divím se že když jste jim řekl, že jedete do nemocnice, tak že vás vůbec takto zdržovaly, já jsem vždy neměla problém, a to jsem pod vlivem nebyla, prostě mi řekly jeďte, a bylo to.. Třeba ještě někdo poradí, jestli máte dál a hlavně jak postupovat.. Také asi záleží na tom jestli byla přítelkyně v ohrožení života a pod..

standa

Jak již bylo uvedeno, na zmiňovanu situaci pamatuje trestní zákoník (§ 28).

ALE, rozhodně nelze obecně říci, že lze vždy beztrestně řídit pod vlivem alkohohu, pokud současně převážím pacienta do nemocnice při jeho ohrožení života.

Institut „krájní nouze“ je velmi komplikovaný a je na orgánech činných v trestním řízení, resp. na soudci, aby vyhodnotil veškeré souvislosti, zejména pak zda nebylo možné vybočit z krajní nouze například tím, že:

  • bylo možné zavolat sanitu
  • bylo možné zajistit převoz pacienta jiným způsobem (např. soused)

Trestní zákoník rovněž pamatuje na tzv. zásady proporcionality škodlivosti následku, tj. že nejde o krajní nouzi, pokud způsobený
následek je zřejmě stejně závažný, nebo ještě závažnější než ten, který hrozil…

Jinými slovy, jízda pod vlivem alkoholu, při které současně zachraňuji život tím, že vezu pacienta do nemocnice, ale zároveň reálně ohrožuji život účastníků silničního provozu…, nemusí být ve všech případech stavem krajní nouze.

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/trestni-zakonik/cast1h3­.aspx

mosoj

Terryle má pravdu.

tom004

Jednoduše.Tam ano,zpátky NE.Zákon to umožňuje.

hanny 2

Pod vlivem ani bez řidičáku NESMÍTE řídit NIKDY,ani kdyby šlo o život,na to je ZÁKON a nesmíte se jim divit,oni podle zákona jednat MUSÍ!Pro odvoz pacienta,který je v ohrožení života,máme „Rychlou záchrannou službu“!
Doplňuji:
Terryle a co když způsobí dopravní nehodu třeba i s následkem smrti?Jak policajti ví,jak moc je pod vlivem nebo jak umí řídit?Kdo za to ponese pak odpovědnost?

anonym

Nejsem právník, ale viděl bych to takhle:

  1. nevím jestli přítelkyně je osoba blízká, ale pro danou věc to není rozhodující.
  2. pokud nemůžete přivolat pomoc jinak, lze jet i po požití alkoholu
  3. podle mě by to měl být paragraf 28 tr.z.
  4. v okamžiku, kdy vás zastavila policie, přestalo plati ustanovení tohoto paragrafu – nebezpečí lze odvrátit jinak.

baghira

  1. Ano, v krajní nouzi lze překročit zákon (za určitých podmínek atd.)
  2. V tomto případě, po zastavení policií je správné řešení informovat policii k čemu došlo, v jízdě nepokračovat a odvoz přítelkyně nechat řešit policií (určitě by ji dostali do nemocnice rychleji a bezpečněji než ty).

Dechovou zkoušku samozřejmě podstoupit, pokutu neplatit s odvoláním na jednání v krajní nouzi.