řízení bez ŘP – amnestie

Dobrý den, byl mi udělen trest za řízení bez ŘP. Před čtvrt rokem jsem úspěšně absolvoval autoškolu. Mohu se zeptat kdy si mohu jít pro ŘP? Mám čekat na rozhodnutí soudu nebo mám na soud poslat dopis? A nebo rovnou jít se žádostí na výdej ŘP??? Předem děkuji L. Kostrba

Odpovědi
standa

Z otázky není zřejmá jednak časová posloupnost jednotlivých úkonů a jednak není jasné za jakých okolností vám byl udělen ´zákaz řízení´.

Pokud důvodem řízení bez ŘP byla skutečnost, že jste nikdy předtím ŘP neměl, tak pak tento trestný čin (§ 180d) byl ke dne 1.1.2010 zrušen. To ale neznamená, že automicky bude zrušen i zákaz řízení.

Zmiňovaný čin bude překvalifikován jako přestupek a budou uloženy v rámci přestupkového řízení nové sankce (pokuta + případně i zákaz řízení).

Soudu žádný dopis neposílejte, naopak v průběhu ledna byste měl být soudem vyrozuměn.

Pokud jste netrpělivý, tak se dostavte na ´váš´ dopravní inspektorát, kde by vám mohli sdělit bližší informace.