Řízení bez řp a zkrácení trestu.

Dobrý den.
Minulý rok jsem byl zastaven dvakrát a dostal od soudu trest zákaz řízení mot. vozidla na dva roky a vykonání 300 hod veřejně prospěšných prací.Nástup na práce očekávám asi po prázdninách.
Nikdy jsem řp. nevlastnil.Rád bych si ho udělal ale nevím ,zda mohu požádat o zkrácení trestu.
nový trestní zákoník říká, že trest uložený za čin, který není trestným činem, se nevykoná. A to i v případech, pokud byl trest uložen před nabytím účinnosti nového trestního zákoníku, podle kterého právě řízení motorových vozidel bez řidičského oprávnění už není trestný čin.
A jak se mě budou týkat ty veřejno prospěšné práce?Mohu také požádat o zkrácení?
Děkuji za odpověď.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Trestný čin "řízení bez ŘP" byl sice zrušen a s ním musí být zcela zrušeny oba související tresty:
- zákaz řízení
- obecně prospěšné práce

ALE, vámi zmiňovaný skutek č.1 bude překvalifikován na PŘESTUPEK, kde hrozí možná citelnější sankce, a to:
- zákaz řízení
- finanční pokuta 25-50 tis.Kč.

POZOR !
Protože jste se uvedeného činu dopustil i PODRUHÉ, tak to už se bude nejspíš jednat i o TRESTNÝ ČIN "maření výkonu úředního rozhodnutí" (pokud trest zákazu za ten první skutek nabyl právní moci do doby než jste spáchal skutek č.2).
No a za tento trestný čin hrozí vedle zákazu řízení i trest odnětí svobody, a to až 2 roky (podle starého zákona)

Takže se může klidně stát, že vám tresty zůstanou v původním rozsahu...

Nepochybně o těchto změnách budete informován soudem, vyčkejte.

Určitě však už teď nesedejte za volant !!!

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1815
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 668
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 391
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.