Daniel.ST

Řízení bez řp a zkrácení trestu.

Dobrý den.
Minulý rok jsem byl zastaven dvakrát a dostal od soudu trest zákaz řízení mot. vozidla na dva roky a vykonání 300 hod veřejně prospěšných prací.Nástup na práce očekávám asi po prázdninách.
Nikdy jsem řp. nevlastnil.Rád bych si ho udělal ale nevím ,zda mohu požádat o zkrácení trestu.
nový trestní zákoník říká, že trest uložený za čin, který není trestným činem, se nevykoná. A to i v případech, pokud byl trest uložen před nabytím účinnosti nového trestního zákoníku, podle kterého právě řízení motorových vozidel bez řidičského oprávnění už není trestný čin.
A jak se mě budou týkat ty veřejno prospěšné práce?Mohu také požádat o zkrácení?
Děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
standa

Trestný čin „řízení bez ŘP“ byl sice zrušen a s ním musí být zcela zrušeny oba související tresty:

  • zákaz řízení
  • obecně prospěšné práce

ALE, vámi zmiňovaný skutek č.1 bude překvalifikován na PŘESTUPEK, kde hrozí možná citelnější sankce, a to:

  • zákaz řízení
  • finanční pokuta 25–50 tis.Kč.

POZOR !
Protože jste se uvedeného činu dopustil i PODRUHÉ, tak to už se bude nejspíš jednat i o TRESTNÝ ČIN „maření výkonu úředního rozhodnutí“ (pokud trest zákazu za ten první skutek nabyl právní moci do doby než jste spáchal skutek č.2).
No a za tento trestný čin hrozí vedle zákazu řízení i trest odnětí svobody, a to až 2 roky (podle starého zákona)

Takže se může klidně stát, že vám tresty zůstanou v původním rozsahu…

Nepochybně o těchto změnách budete informován soudem, vyčkejte.

Určitě však už teď nesedejte za volant !!!