Řízení bez řp

Nikdy jsem nevlastnil řidičský průkaz a před dvěma lety jsem dostal zákaz řízení kvůli jízdě bez řp. Třikrát jsem tento zákaz porušil, byl jsem podmíněně odsouzen a zákaz mi byl navýšen na další 4 roky. Vzhledem k mé situaci, když jsem mařil výkon úředního rozhodnutí, jsem se chtěl zeptat, jak na mě nový zákon amnestie dopadá?

Odpovědi
Standa1

Jízda bez řidičáku, byla trestným činem dle § 180d. Tento trestný čin byl k 1.1.2010 zrušen spolu s nevykonanými zbytky trestu včetně zákazu řízení.

Protože jste se však dopustil opakovaně trestného činu „maření výkonu úředního rozhodnutí“ , na který se ´amnestie´ nevztahuje, tak vám tresty zůstávají.

Je otázkou kolik z nevykonaného trestu za § 180d zůstává i po 1.1.2010. To nelze bez bližší znalosti zejména časových souvislostí stanovit.

Během měsíce ledna byste měl obdržet od soudu obsílku, kde budete informován jak byl váš trest včetně zákazu řízení překvalifikován.

Pokud žádnou obsílku nedostanete, je dost pravděpodobné, že trest a zákaz za původní zrušený trestný čin již uplynul a tudíž není co měnit nebo zkracovat…