řízení bez řidičského průkazu

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jak to bude když kamaráda odsoudili opakovaně za řízení bez řidičáku minulý rok. Ale rozsudek přijde až teď,bude souzen podle nového či starého zákona.Děkuji

Odpovědi
inspektorcz

Váš kamarád bude souzen dle novelizovaného zákona. (Ze stejného důvodu došlo na záčátku tohoto roku k propuštění stovky vězńů z vězení – jejich rozsudek i trest byl přehodnocen dle nového zákona)

standa

§ 2 Trestnost činu a doba jeho spáchání

(1) Trestnost činu se posuzuje podle zákona účinného v době, kdy byl čin spáchán; podle pozdějšího zákona se posuzuje jen tehdy, jestliže to je pro pachatele příznivější.

Protože se však kamarád dopustil dvou trestných činů, z nichž jeden byl k 1.1.2010 zrušen ( § 180d – řízení bez ŘP) a druhý zůstává ( § 171 – maření výkonu úředního rozhodnutí), tak se bude postupovat podle obou zákoníků:

  1. § 180d – tento trestný čin byl zrušen, takže tento skutek bude projednáván ´jen´ jako přestupek podle přestupkového zákona a zde hrozí finanční sankce 25–50 tis.Kč + zákaz řízení ( i když ten zákaz řízení dostat nemusí)
  2. § 171 – tento trestný čin platí a zde podle starého zákoníku (protože ten je v tomto případě příznivější , neboť podle nového je horní sazba trestu posunuta na 3 roky) bude hrozit trest až 2 roky nebo peněžitý trest.