profesor

řízení bez řidičského oprávnění

Dobrý den mám otázku.. vztahuje se na mě amnestie když jsem neoprávněně řídil vozidlo a byl jsem celostátně hledán kvůli tomuto problému..díky za odpověď

Odpovědi
standa

Pokud jste neoprávněně řídil vozidlo protože jste dostal „zákaz řízení“ (tzn. v minulosti jste již měl řidičák) a nikoli proto, že jste řídil BEZ řidičáku, který jste ani nikdy předtím neměl…, tak v tomto případě se na vás ´amnestie´ sice vztahuje, ale jen částečně.

Trestný čin „řízení bez řidičáku“ (§ 180d) byl zrušen a bude překvalifikován jako přestupek s finanční sankcí a nejspíš i zákazem řízení. Ale co je důležitější dopustil jste se trestného činu „maření výkonu úředního rozhodnutí“, což je trestný čin, který zůstává i po Novém roce.