Bublinnka

římské číslice

Proč se na hodinách píše římská čtyřka IIII a né IV?

Nejlepší odpověď
annas

Na kterých hodinách jste to viděla? Třeba nejde o českého výrobce,objevila se chyba. Já se s tím nikdy nesetkala. IV by mělo být správně.

Další odpovědi
Miroslavst

Není to vždy pravda, záleží na tom, jaké grafické zpracování je na hodinách. ale není to správně.

led

Pôvodné rímske číslo 4 sa písalo IIII, 40 písali XXXX.
s stredoveku sa zmenil spôsob zapisovania rímskych číslic s úpravou IIII=IV, XXXX=XL, a podobne aj vyššie čísla

citujem:
Pokud se používají římské číslice, je číslo 4 obvykle znázorňováno starořímskym symbolem IIII místo IV. Je to zřejmě kvůli grafické symetrii s číslem VIII.

dědapetr

Římská čísla

Zdroj: http://www.con­verter.cz/pre­vody/rimska-cisla.htm

hanulka11

někdy se to používá, ale záleží asi na výrobci -je to zřejmě kvůli lepšímu vzhledu na ciferníku i když to vypadá dosti podivně

http://img.na­dapenny.com/t20/110­79/nadap130420805­980230.jpg

zde jsem našla jak se k tomu vyjadřují …
http://www.rodina-finance.cz/by­dleni.202/desig­nove-hodiny-vyber.21821.html

jmhad

tu pravdu má „LED“. Dříve se skutečně používaly k označení 4 čtyři jedničky IIII. A protože se rád courám po historii,řadu takových starých hodin jsem viděl.

panenka

četla jsem že římská čtyřka na hodinkách se označuje jinak,než opravdu římská čtyřka vypadá a že se to jinak nedělá.

Ella

to asi byly hodiny „Made in China“ =D
římská čtyřka je IV a na všech hodinách s římskými čísly, které jsem viděla, byl tento znak…

kapka

Také mě to překvapilo, ale po přečtení článku z odkazu dědypetra zjistíte, že je to na těch hodinách správně, lépe řečeno, je to jedna ze dvou variant, jak římskou čtyřku napsat, méně používaná, přesto správná.