Říká vám něco pojem „Těžká voda“?

Kdo objevil, že neustálou destilací(do zblbnutí)získá „obyčejná“ voda velmi zajímavé vlastnosti?
A hlavně – PROČ! se (na první pohled zbytečného) experimentu pustil?
Doplňuji:
http://fyzmatik­.pise.cz/122126-tezka-voda-a-jeji-vyroba.html

Nejlepší odpověď
mosoj

Tak jako většina prvků i vodík tvoří izotopy.
Izotop prvku se od „obyčejného“ liší počtem neutronů v atomu.

Normální vodík H má jeden proton a s kyslíkem tvoří normální vodu H2O.

Deuterium je vodík , který má jeden proton a jeden neutron a s kyslíkem tvoří těžkou vodu
D2O.

Tritium je vodík který má 1 proton a dva neutrony a s kyslíkem tvoří tritiovou vodu
T2O, která je radioktivní a logicky ještě těžší než těžká voda.

Několikanásobnou destilací získáváme stále čistší vodu. O ničem jiném jsem neslyšel. Prosím o odkaz na uvedený typ mnohonásobné destilace.
Doplňuji:
Já jsem nepochopil že míníte opakovanou destilaci za účelem výroby těžké vody.
Oni to tam ale píší. Rozdíl v molekulové hmotnosti normální vody a těžké vody ten postup přímo nabízí. Ale rozdíl teploty varu je pouze 1 stupeň, takže teoreticky to možné je, ale v praxi to oddělení těch vod je nereálné. vůbec nemějte obavy, že si opakovanou destilací vyrábíte těžkou vodu.
Naopak opakovanou destilaci se vyrábí ( vyráběla) voda pro lékařské ůčely.

Další odpovědi
led

1 -technicky prvýkrát se výraz (D) použil pri vývoji atomovej bomby pred 2.svetovou vojnou v Nemecku.
Počas vojny sa ťažká voda pre nemecký výzkum vyrábala v Norsku, kým anglicko-norské komando nezlikvidovalo továreň (pre starších film Hrdinové z Telemarku)
2– obtiažna,skoro tuhá voda v zúženom koryte riek

Miroslavst

http://necyklo­pedie.wikia.com/wi­ki/T%C4%9B%C5%BEk%C3%A1_­voda