Neonka

Říká se správně luxovat nebo vysávat ?

Odpovědi
hanulka11

je to od slova lux tak luxovat

ale na druhou stranu lux saje špínu a prach …tak je snad možné obojí

led

Vysáva sa vysavačom.
Lux bola značka vysávaču, kedysi veľmi rozšíreného preto sa slovo luxovať zaužívalo.

dennis15

Smrt krásných srnců: Vysávání je lehké s tímto robotem, který se nazývá lux. Říká se podle něj i tomu, co se s ním dělá. S luxem se totiž luxuje…

sabik11

možné je obojí,podle toho jak se to myslí

mojitek

slovo luxovat pustila do sveta sama firma LUX aby se tato znacka dostala do podvedomi potencionalnich kupcu. Je to tak vzite,ze vetsina lidi rekne luxovat ,na vysavani si vzpomene malokdo

Ivon

Správně… co je správně? To je vždy relativní. Na Moravě se říká vysávat, v Čechách luxovat. Vysávat je správně česky, protože je to české slovo. Ani lux se na Moravě nepoužívá. My (Brno) říkáme vysavač a vysávat. Nechci tady určovat, co je správné a nějak se vyvyšovat, ale mně se líbí líp slovo vysávat. Tatínek je od Hradce Králové, ale nikdy jsem ho neslyšel, že by řekl lux. Spíš je to pražské slovo.

Ivon

Ano, to je nejlepší odpověď že všech.