Lenjička

Říká se falešnému vajíčku pro slepice pokladek nebo podkladek?

Podkládám slepičku, nebo jí tam pokládám vajíčko?
A z jakých materiálů se dělají?

Nejlepší odpověď
annas

Oba výrazy jsou správné, i když dnes se častěji užívá podkladek.

V některých oblastech se udrželo původní pojmenování pokladek, které je starší.

Staročeský slovník uvádí, že pokladek (od slovesa pokládati) je podkladek, tj. vejce ponechávané slepicím v hnízdě.

Další odpovědi
hanulka11

je to určitě podkladek, položíte ho tam kde chcete naučit slepice snášet, dříve se ani nevyráběly, používaly se třeba kameny ve tvaru podobném vejci ,dnes se vyrábí z odolné hmoty

elektrikář

Podkladek v 7O letech jsem si je dělal ze sádry nebyly k mání.Vzal jsem 3 vejce rozdělal sádru do polovičky je do ní zamáčknul po zavrdnutí potřel olejem a nalil další sádru. Po zatvrdnutí rozebral. Vejce vyvdal,Formu jsem vylil horkým parafínem. Vyvrtal licí otvory a rozděl řídkou sádru a odléval.Dnes se dají koupit z plastu,nebo keramické hlíny.