Caklik

Říjnová revoluce

Proč když, se velká Říjnová revoluce konala v listopadu, proč se nazýva říjnová ?

Nejlepší odpověď
annas

V Rusku platil juliánský kalendář, proto VŘSR byla v říjnu, ale podle gregoriánského kalendáře v listopadu).
V nynější době činí rozdíl mezi gregoriánským a juliánským kalendářem asi 13 dnů.
Gregoriánský kalendář platí v zemích s katolickým náboženstvím, ten juliánský např. s pravoslavným nábořenstvím.
Doplňuji:
Krátce po ruské revoluci zrušil Vladimir Iljič Lenin dekretem používání juliánského kalendáře a zavedl gregoriánský kalendář
Juliánský kalendář je využívaný v Rusku již jen jako církevní kancelář.
Wikipedie.

Další odpovědi
jmhad

Ale tohle se běžně učí ve škole a patří to mezi všeobecné vzdělání.