marci1

Řídíte se heslem „Co nemohu ovlivnit, tím se nestresuji“?

Nejlepší odpověď
Damiana

Slovo stres se dnes velmi nadužívá, a pouze v negativní formě.
Je dobré rozlišovat o jaký typ stresu jde. Jsou totiž dva: Eustres – který tě v pozitivní, přiměřené míře bude stimulovat k vyšším nebo lepšímu výkonu a pak
Distres – který ti může vážně poškodit zdraví, „dokáže“ vyvolat nemoc nebo je dokonce i příčinou smrti.

Tvou otázku bych proto poopravila nebo si ji raději sama vyložila jako:
„Co nemohu ovlivnit, tím se netrápím.“

Zdravý, racionálně uvažující jedinec bez nadvlády distresu na podobnou otázku obvykle odpoví, že se přece nebude zabývat špathými věcmi, s nimiž nic nenadělá.
Přehnaně humánně zaměřený člověk, nebo ten, který trpí poruchou osobnosti je zase přesvědčen, že jeho úlohou je spasit svět. Takže se zabývá vśim a všemi. Ať už se jedná o mesiášský nebo velikášský komplex (od fanatických pánbíčkářů až po diktátory).
No a v neposlední řadě se setkáš i s arogantním primitivem nebo osobou s velmi nízkou inteligencí, kterému je jedno úplně všechno co se kolem něj děje a kde by se měl v třeba jen v dobrém alespoň trochu angažovat. Takový člověk ani na chvilku neuvažuje o tom, že by ho mohlo něco z toho jen trochu trápit. Jakmile může škodit, udělá to, nebo jen nesnesitelně otravuje druhé. Tohle už ovšem není záležitost žádné z formem stresu jen čiré maloměšťáctví a hloupost.

Další odpovědi
fcoop

Bože,dej mi vyrovnanost,
abych přijal to,co nemůžu změnit,
odvahu,abych změnil to,co změnit mohu

a moudrost,abych to dokázal rozlišit.

To se sice lehce řekne,ale je velmi těžké se tím řídit.Zvlášť,když mám „rudý kola před očima“.

anonym

Budhisté mají úsloví, se kterým dost sympatizuji:
„Má-li problém řešení, nemá cenu dělat si starosti. Nemá-li řešení, starosti nepomohou.“

badisko

a jak jinak…

zjentek

ono je taky někdy dobré vědět, co ovlivnit můžeme ,)

anonym

marci1, snažím se nestresovat ani tím, co ovlivnit mohu. Každý člověk jednou dojde k poznání, že zdraví je nejcennější deviza s jakou přicházíme na svět. Stresy na zdraví působí velmi nepříznivě, proto není dobré jimi zbytečně svůj život zatěžovat. Pokud jde něco mimo mou vůli, proč bych se tím měla zbytečně trápit. Některé věci se je třeba naučit přijímat, jiné je zapotřebí mít vůli měnit.