horacion

Řidičák – zvýšení pozornosti / koncentrace

Dělám si řidičský průkaz (sk. B) a občas mám jakožto začátečník při jízdách problém se sledováním provozu/značek a situace na silnici obecně. Asi se to občas stane každému, ale mě přijde, že u mě je to prostě o něco víc :)

Chci se zeptat na nějaké tipy, jak si před jízdami „zvýšit“ pozornost a soustředění, abych podobným problémům předcházel.

Samozřejmě nehodlám den před jízdami chlastat apod. Teď mě třeba napadlo, pomohla by studená sprcha? Ta snad člověka trochu probere, nevím ale, jestli dlouhodobě. Případně prosím i o jiné podobné tipy.

PS: Kafe nepomáhá, někdy se mi zdá, že jsem po něm naopak spíš takový zmatený.
Doplňuji:
Díky za odpovědi. Především za tip na Lecitin a naučení se modelových situací. K tomuto účelu si vytvořím náhodný generátor situací na křižovatce (auta z různých směrů, různé značky) a procvičím si tím žároven i programování :)
Ještě mě napadá projet si párkrát naše město (kde se jízdy konají nejčastěji) v google street view a naučit se alespoň částečně značky, i když vím, že tohle univerzálně použít nepůjde .)

Nejlepší odpověď
chudst

Tak tohle by se vam samozrejme stavat rozhodne normalne nemelo. Je jasne, ze nez se do toho dostanete, musite vyvinout vetsi usili a tim padem prichazi i unava. (No, jasne… ja s tim problem nikdy nemel, pokazde, kdyz jsem si sednul za volant, automaticky jsem vnimal na 120%.)

Abyste se nemusel tolik soustredit a mohl jezdit pohodlne, musite se naucit modelove situace. To cloveku nesmirne pomuze. Reknete si, kdy na semaforu muzete odbocit doleva za predpokladu, ze mate zelenou a stoji za vama vzadu salina, apod. Me to po dvou letech rizeni uz ani neprijde, delam vsechno automaticky – a vy to budete delat po par mesicich jezdeni naprosto automaticky take.

Takze: ted si provadejte z testu modelove situace, melo by to snad pomoct. A pokud mam poradit skutecne povzbuzujici prostredek, ktery na me zabira (jedina doba, kdy mam unavene oci je pri jizde za tmy za deste nebo v mlze), tak to je foukani klimatizace do obliceje a piti studene CocaColy. Na delsi nocni jizdu doporucuji nejake povzbuzujici prasky (ale samozrejme vseho s mirou, rozhodne je nepouzivejte pokazde, kdyz hodlate ridit!).

Jedina dulezita prevence je sedat za volant odpocinuty, takze dostatek spanku. Kdyz jste vzhuru do dvou do rana, vstavate v sest a nekam jedete, urcite to neni to prave. Musite se take naucit proste zbystrit smysly a vyhledavat (= predvidat) teoreticke problemy – jezdeni do zatacek a sledovani znacek byste mel delat automaticky.

Další odpovědi
hanny 2

Nedávno jsem mojí kamarádce dala před zkouškami pár tablet Lecitinu a ženšenové ampule,tvrdila,že jí to pomohlo.

Deli

Je to jen v praxi. Já jsem si říkala, jak proboha lidé dokáží sledovat cestu, točit volantem, šlapat na pedály, řadit a ještě třeba blikat, svítit, nedej bože štelovat větrák či rádio! A sledovat značky????
Dnes nemám problém spojit jízdu i s povídáním s dětmi, poslechem rádia a jezdím dost a bez nehod. Tak snad bezpečně 🙂
Ale v autoškole jsem netušila, jak lidi dokáží při řízení ještě řadit!!!!
Podá se to tréninkem, nebojte se! Hodně šťastných kilometrů!

Ella

Já s tím teda problémy neměla a to jsem předtím nikdy za volantem neseděla. Musíte se to naučit, jinak nemáte za volantem co dělat – ohrožujete tím sebe i ostatní, když se neumíte pořádně soustředit.
Jestli se vám to stává pravidelně při každé jízdě, tak je to opravdu problém, pokud jste párkrát přehlédl značku, která silnice je hlavní nebo vedlejší, tak to se přehlédnete značku, tak to se stane nejspíš každému.
Zkuste si doma prohlédnout modelové situace například křižovatky v testech, když pojedete s někým autem jako spolujezdec zkuste se soustředit jakoby jste seděl za volantem vy. Musíte holt trénovat, trénovat a trénovat. Na to tam teď máte učitele, aby vám „kryl záda“, musíte to natrénovat při jízdách.
Přeji hodně štěstí a šťastných a pozorných kilometrů ;)

anonym

Možná by ti stačila žvýkačka.

Mukynda

Podle mě je to hlavně o tom se vyjezdit. Ze začátku se musíš na všechno soustředit, z čehož je pak člověk dost zahlcený, ale pak už sledování značek, předností, ovládání auta a všechno ostatní děláš úplně automaticky a jde to líp, chce to ale jezdit. Co se týče zlepšení koncentrace, tak mi dost pomáhají tyto tablety: https://prikryv­ky.heureka.cz/bro­tex-prikryvka-luxus-plus-celorocni-1000g-140x200/ 🙂 Chce to ale užívat pravidelně, abys pocítil rozdíl, ne si jenom jednu lupnout před jízdami 😉